Patru persoane au murit din cauza caniculei, in Covasna

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Patru persoane din judetul Covasna au murit, in ultimele zile, din cauza caniculei si a instabilitatii atmosferice, a declarat, luni, directorul Serviciului de Ambulanta Covasna, Tiberiu Postoaca,

Patru persoane din judetul Covasna au murit, in ultimele zile, din cauza caniculei si a instabilitatii atmosferice, a declarat, luni, directorul Serviciului de Ambulanta Covasna, Tiberiu Postoaca, citat de corespondentul Mediafax. Potrivit acestuia, victimele sufereau de afectiuni cardiace si de hipertensiune. Postoaca a mai declarat ca numarul solicitarilor inregistrate de Ambulanta a crescut in medie cu 15 la suta, numai in Sfantu Gheorghe fiind, in medie, 50 de apeluri pe zi din partea cetatenilor. Seful Serviciului de Ambulanta Covasna a recomandat celor cu afectiuni cardiace, pulmonare sau celor care sufera de hipertensiune si hipotensiune sa evite munca pe caldura si sa bea multe lichide, insa nu alcool. In ultima perioada, la Sfantu Gheorghe s-au inregistrat temperaturi cuprinse intre 34-35 de grade Celsius.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite