Olteanu îi scrie lui Băsescu pentru a treia oară
0Preşedintele Camerei Deputaţilor a trimis azi şefului statului, pentru a treia oară în această săptămână, punctul său de vedere cu privire la promulgarea de urgenţă a proiectului de lege
Preşedintele Camerei Deputaţilor a trimis azi şefului statului, pentru a treia oară în această săptămână, punctul său de vedere cu privire la promulgarea de urgenţă a proiectului de lege privind alegerea Camerei Deputaţilor şi Senatului.
Olteanu reiterează susţinerea de care a beneficiat acest act normativ din partea opiniei publice şi partidelor politice, care 's-au aşezat la masa dialogului în scopul ajungerii la un numitor comun în ceea ce priveşte introducerea votului uninominal în România'.
Preşedintele Camerei afirmă că Parlamentul şi-a făcut datoria în ceea ce priveşte introducerea votului uninominal, chiar dacă, spun el, Legislativul a fost criticat de şeful statului în ultima perioadă.
'Vă solicit domnule Preşedinte să acordaţi întreaga dumneavoastră atenţie pentru promulgarea proiectului în cauză şi să nu alegeţi calea uitării lui într-unul dintre sertarele biroului dumneavoastră', spune şeful Camerei.
Bogdan Olteanu i-a scris pentru prima dată preşedintelui pe tema legii uninominalului miercuri, scrisoare în care a afirmat că proiectul Codului Electoral adoptat de Parlament este singurul act normativ existent şi care a fost dezbătut de societatea civilă.
Olteanu a revenit, joi, cu o adresă similară adresată şefului statului, în care atrage atenţia cu privire la importanţa şi urgenţa promulgării pachetului legislativ privind votul uninominal pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.























































