Ministrul Marian Sarbu anunta desfiintarea cartilor de munca
0De la 1 ianuarie 2004, nu vor mai exista carti de munca, a anuntat, ieri, ministrul Muncii, Marian Sarbu. "Vom obliga patronii sa intocmeasca un registru special privind incadrarea in munca a
De la 1 ianuarie 2004, nu vor mai exista carti de munca, a anuntat, ieri, ministrul Muncii, Marian Sarbu. "Vom obliga patronii sa intocmeasca un registru special privind incadrarea in munca a salariatilor. In registru se va tine atat evidenta contractelor individuale, cat si a conventiilor civile. Registrul va avea un statut special, urmand a fi inregistrat la Inspectia muncii. In masura in care programul de informatizare a evidentei muncii se va extinde, cartile de munca vor putea disparea, registrele fiind suficiente pentru urmarirea situatiei angajatilor. Sistemul actual, bazat pe carti de munca, alimenteaza un plus de birocratie. Vrem ca, in viitor, Inspectia muncii sa aiba mai mult atributii de control decat de evidenta. Pentru aceasta, vom renunta la inregistrarea cartilor de munca la Inspectie si vom modifica Legea Inspectiei muncii", a explicat Marian Sarbu.
























































