Ministerul Agriculturii va controla "la sange" pietele de legume si fructe
0In urma investigatiei realizate de Adevarul, care a reliefat ca 7 din 12 probe de legume cumparate din pietele Capitalei au o concentratie de nitrati mai mare decat limita maxima admisa de lege,
In urma investigatiei realizate de Adevarul, care a reliefat ca 7 din 12 probe de legume cumparate din pietele Capitalei au o concentratie de nitrati mai mare decat limita maxima admisa de lege, ministrul Agriculturii, Ilie Sarbu, a dispus, printr-un ordin emis ieri, constituirea unui colectiv largit, impreuna cu Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului, care va efectua in urmatoarele zile controale amanuntite, atat la producatorii si importatorii de legume, cat si in piete. "Membrii colectivului se vor deplasa la producatori si la comercianti, vor preleva probe care vor fi analizate in laboratoare abilitate, in baza legislatiei in vigoare si a unor metodologii armonizate cu cele ale Uniunii Europene, iar rezultatele si concluziile ce se vor trage vor fi aduse la cunostinta opiniei publice", se arata intr-un comunicat remis ieri de MAAP.






















































