Lotul Romaniei a obtinut primul loc pe natiuni

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Componentii lotului national de geografie al Romaniei s-au intors, aseara, de la Olimpiada internationala de profil din Republica Africa de Sud, unde au obtinut locul I pe natiuni, intrecand la

Componentii lotului national de geografie al Romaniei s-au intors, aseara, de la Olimpiada internationala de profil din Republica Africa de Sud, unde au obtinut locul I pe natiuni, intrecand la punctaj alte 11 echipe. Florin Olteanu, elev in clasa a XI-a la Colegiul National "I.L.Caragiale" din Ploiesti, a reusit performanta de a se clasa primul la concursul individual, obtinand cel mai bun punctaj dintre toti participantii. Ceilalti trei componenti ai lotului national: Gruia Badescu - Colegiul National "Dimitrie Cantemir" din Bucuresti, Narcis Serban - Liceul "Gheorghe Murgoci" din Braila si Dragos Talvescu de la Colegiul National "Tudor Vladimirescu" din Targu Jiu au demonstrat ca pot constitui o echipa puternica, care a reusit sa surclaseze echipele Poloniei si Belarusului, clasate pe locurile II si III. MEC ii va recompensa pe olimpici cu cate 50 milioane lei si cu o excursie in Italia. Este pentru prima oara cand lotul olimpic national de geografie se claseaza pe primul loc la o astfel de competitie internationala.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite