La Roman Brasov, primele de miel sunt "confidentiale"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Salariatii din intreprinderile brasovene de stat nu vor trece Pastele fara "traditionalele" prime de miel. Mai ales ca acordarea acestora este "batuta in cuie" prin contractele colective de munca. Asa

Salariatii din intreprinderile brasovene de stat nu vor trece Pastele fara "traditionalele" prime de miel. Mai ales ca acordarea acestora este "batuta in cuie" prin contractele colective de munca. Asa incat, chit ca respectivele societati sunt inglodate in pierderi si datorii, primele de miel musai sa fie platite, fiind "drepturi salariale". La Tractorul UTB, mai saracut anul acesta, "iepurasul" a adus o prima de doar 550.000 lei net pentru fiecare din cei 7.350 de salariati, cheltuiala totalizand - fara darile aferente, adaugate oricum la... datorii - aproximativ 4 miliarde lei. Modesta si la Viromet Victoria, prima de miel s-a cifrat la 650.000 lei/salariat "in mana", in vreme ce la Nitramonia Fagaras fiecare din cei 2.100 angajati a primit 2 milioane net. Cat priveste Roman SA - al carei presedinte de C.A., senatorul Ioan Cristolovean, ne declarase ca acordarea lor nu s-a discutat sau aprobat in AGA de sambata trecuta, "fiindca uzina n-are bani pentru asa ceva" - primele de miel au fost decretate drept... "confidentiale". "N-o sa se darame tara asta din cauza lor, fiti linistit", ne-a replicat, agresiv, directorul economic Turdean la intrebarea privind acordarea sau nu a primelor si cuantumul lor. Dimpreuna cu "atentionarea" ca "nu e vorba de prime de miel, ci de drepturi salariale, inscrise in contractul colectiv de munca, si nu dati dumneavoastra banii pentru ele"! Nici functionarii publici brasoveni - cu exceptia angajatilor Prefecturii, pentru care "nu-i de unde" - nu au a se plange de lipsa primelor, botezate "cheltuieli de reprezentare" si acordate sub forma... tichetelor pentru haine. Pentru cei aproape 450 de functionari din subordine, mai-marii Primariei Brasov au stabilit valoarea acestora la 3,5 milioane lei. In vreme ce la Consiliul Judetean si la institutiile publice din subordinea acestuia tichetul "de toale" valoreaza 4,2 milioane lei. O situatie aparte am intalnit la Directia pentru Protectia Copilului Brasov, unde salariatii au beneficiat de prime prin... reprezentanti! Mai exact, au capatat prime doar cei aproximativ 100 de functionari ai Directiei, in vreme ce angajatii din centrele de plasament, peste 1.000 la numar, au ramas cu buza umflata. "Nu sunt prime de miel, ci de reprezentare, tichete de haine, cum au primit toti cei din Consiliul Judetean", a-ntors-o directoarea DPC, Luminita Olteanu, dupa ce ne asigurase initial, pe un ton ritos, cum ca "nimeni din Directie nu a primit prima de Pasti, o sa-ncercam sa dam ceva din donatii, daca vom primi". Dupa care, indignata de "barfa" ca ea si colegele sale de sefie din Directie si-ar fi tras niste "primoaie" de 12-16 milioane, directoarea Olteanu a dat-o pe "Aveti dreptate, poate era mai bine ori sa dam la toata lumea, ori sa nu dam la nimeni, dar acum ce sa mai facem...".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite