Impozitarea pe forta de munca s-ar putea reduce cu 7%

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul va discuta in sedinta de marti un pachet de masuri menite sa mai diminueze din blocajul financiar si sa mai usureze din povara fiscala, a anuntat premierul Adrian Nastase, care nu a oferit

Guvernul va discuta in sedinta de marti un pachet de masuri menite sa mai diminueze din blocajul financiar si sa mai usureze din povara fiscala, a anuntat premierul Adrian Nastase, care nu a oferit amanunte motivand ca se lucreaza inca la aceste masuri. Surse din Ministerul Finantelor au declarat pentru Adevarul ca masurile vizeaza in special modul de colectare a veniturilor prin esalonarea datoriilor catre bugetul de stat si un sistem de reducere a penalitatilor pe care le au de platit regiile si societatile nationale catre furnizorii de utilitati. De exemplu, ne-au spus sursele citate, societatile comerciale care au ajuns la zi cu platile curente pentru energia electrica sau termica consumata ar putea fi scutite pe o perioada de doi ani de la plata penalitatilor. In ceea ce priveste reducerea fiscalitatii, Ministerul Finantelor va prezenta Guvernului un proiect de act normativ care va permite micsorarea cu 7% a impozitarii pe forta de munca, au mai precizat sursele citate. Aceasta reducere ar putea fi aplicata (daca Executivul va fi de acord) incepand cu 1 ianuarie 2003. In prezent, nivelul impozitarii pe forta de munca in Romania se ridica la 57%, fiind unul dintre cele mai ridicate din Europa.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite