Iliescu a dansat samba cu dansatoare brazilience la Mamaia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Ion Iliescu si-a demonstrat, vineri seara, la Mamaia, calitatile de dansator, atat pe ritmuri de samba, alaturi de dansatoarele din Brazilia, cat si de hora, vrand sa demonstreze ca la

Presedintele Ion Iliescu si-a demonstrat, vineri seara, la Mamaia, calitatile de dansator, atat pe ritmuri de samba, alaturi de dansatoarele din Brazilia, cat si de hora, vrand sa demonstreze ca la dansul traditional romanesc se pricepe mai bine. Dupa incheierea lucrarilor summit-ului sefilor de stat din Europa Centrala, Ion Iliescu a trecut la o tinuta sport si a plecat pe jos de la resedinta. Presedintele s-a plimbat apoi pe faleza. El s-a oprit la cateva terase, ca sa afle de la turisti daca sunt multumiti de serviciile oferite in statiune. Plimbarea - facuta intr-un ritm alert - s-a incheiat in piateta din fata cazinoului din Mamaia. Aici, Ion Iliescu a asistat la un spectacol sustinut de o scoala de samba din Rio de Janeiro (Brazilia). Acordurile latino-americane si ritmul dansatoarelor i-au cuprins repede pe spectatori, care, intai mai discret, apoi din ce in ce mai degajat, s-au lasat antrenati de muzica braziliana. Nici presedintele si suita sa nu au putut rezista tentatiei de a face cateva miscari in ritm de samba. La invitatia conducatorului grupului de dansatoare (imbracate sumar si impodobite cu pene), fara a ezita vreun pic, Ion Iliescu s-a ridicat de pe scaun si a dansat pe ritmuri de samba. Prestatia sa a fost aplaudata la scena deschisa, iar seful grupului - un brazilian de culoare - l-a pupat pe frunte pe presedinte. El a declarat, de altfel, ca i-a placut cum danseaza Ion Iliescu, dar ca presedintele Braziliei "se misca mai bine". In replica, presedintele Romaniei a raspuns: "Probabil ca presedintele Braziliei danseaza mai bine - ei au antrenament, dar la hora sunt mai tare". Iliescu a vrut sa demonstreze ca nu se lauda, ci chiar asa stau lucrurile. Seful statului s-a prins in hora alaturi de alti spectatori, in acordurile unei melodii interpretate de formatia Ro-Mania, care a evoluat pe scena din Mamaia, dupa scoala de samba din Rio de Janeiro.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite