"Ilie de la primarie" cumpara de la prieteni semaforizarea liniei de tramvai 32
0Contrar uzantelor si reglementarilor, sistemul a fost incredintat direct unei firme care l-a proiectat si livrat
Daca Traian Basescu ar fi ramas primar general, acum el ar fi avut o problema grava legata de finalizarea lucrarilor de modernizare a liniei de tramvai 32. Asta, pentru ca "specialistii" din Primaria Capitalei au prezentat Bancii Europene de Investitii (BEI) proiecte incomplete, pe care aceasta a acceptat, totusi, sa le finanteze. Este vorba despre lucrarile de modernizare a liniei de tramvai 32 si a strazilor adiacente, care fac legatura intre Piata Unirii si limita extrema a cartierului Rahova. Responsabil cu aceste lucrari a fost desemnat Ilie Valeriu, adjunct al Directiei de Transporturi, Drumuri si Siguranta Circulatiei din Primaria Capitalei. Licitatia privind refacerea drumurilor adiacente liniei de tramvai a fost castigata in primavara lui 2003 de firma Strabag, pe baza proiectului facut de Consilier Construct. Firma Strabag si-a facut treaba, dar "Ilie de la primarie" (cum i se spune in mediul de afaceri "specialistului" adjunct de la Directia Transporturi) se pare ca a uitat sa se ocupe de proiectarea si de executarea lucrarilor de semnalizare pe intregul traseu. Oamenii primarului de atunci, Traian Basescu, au constatat acest lucru abia in toamna lui 2003, dupa ce lucrarile incepusera, fiind finantate de BEI. Strabag - firma serioasa - se grabea sa finalizeze lucrarile inainte de venirea iernii si sa-si incaseze banii pentru ceea ce facuse, iar semaforizarea devenise presanta. Atunci, "Ilie de la primarie" a vazut un moment prielnic sa-si promoveze prietenii: el a dat firmei Consilier Construct, prin incredintare directa, proiectarea semnalizarii (pentru 760 de milioane de lei), pentru ca aceasta sa o dea mai departe tot firmei Sicor '95, care ulterior s-a ocupat si de semaforizare. Mai grav, pentru ca "specialistii" municipalitatii responsabili de intregul proiect nu se ocupasera sa realizeze un studiu de circulatie, au fost nevoiti sa intervina specialistii RATB pentru realizarea acestuia. Iar din studiu a rezultat ca, asa cum era realizata semaforizarea, aparatele de automatizare nu se pot pune in functiune, asa ca semnalizarea la tramvai a ramas tot cu semafor direct. Nici acum sistemul nu este pregatit si ramane o tema dificila, pentru ca trebuie completat cu echipamente noi de automatizare. Alti bani, alta distractie. Asa se face ca acum se circula greu la toate intersectiile, mai ales la Ferentari si la Trafic Greu, ele fiind necorelate. La fel si la Tudor Vladimirescu si Panduri. Specialistii spun ca ar fi bine ca semaforizarea sa fie preluata de alta autoritate a primariei, respectiv Administratia de semafoare si marcaje rutiere, intrucat aceasta linie are intersectii si caracteristici speciale si, daca se lucreaza de mantuiala, tramvaiele de pe 32 nu vor avea niciodata performantele celor de pe linia 41. Cand a vazut haosul in care se circula de-a lungul liniei 32, pe 25 decembrie 2004, cand a inaugurat ultimul tronson, chiar Traian Basescu a cerut, nemultumit, ca lucrarile sa fie finalizate rapid. Numai ca "Ilie de la primarie" are acum alte proiecte, cu alti bani: "reproiectarea" sau refacerea studiului de fezabilitate pentru Pasajul de la Basarab, care a mai fost platit o data.























































