Guvernul vrea sa majoreze plata contributiei la pensii
0Prin eliminarea plafonarii, e posibil ca aceasta contributie sa se aplice la totalul veniturilor obtinute de o persoana
Guvernarea PSD se gandeste sa aduca noi modificari de fond legislatiei referitoare la sistemul public de pensii. Secretarul de stat in Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, Ion Giurascu, a dezvaluit, ieri, la Senat, ca pensiile de stat nu vor mai fi plafonate la nivelul a trei salarii medii pe economie, lasand sa se inteleaga ca acest lucru va fi o mare binefacere pentru oamenii muncii. Ceea ce a omis sa spuna Giurascu in fata camerelor de televiziune este ca si contributia la bugetul asigurarilor sociale va fi marita prin schimbarea modalitatii de calcul a acesteia. In prezent, Legea sistemului public de pensii, intrata in vigoare in aprilie 2001, plafoneaza atat pensiile, cat si contributiile la asigurarile sociale, indiferent de marimea veniturilor unei persoane. La vremea respectiva, uniformizarea pensiilor de stat a fost motivata prin aparitia ulterioara a sistemului privat de pensii si dirijarea salariatilor catre fondurile private. Cu toate promisiunile facute Uniunii Europene, fondurile private de pensii nu au mai aparut, sistemul de colectare a contributiilor la bugetul de stat a mers din ce in ce mai rau, iar Guvernul s-a vazut nevoit sa se descurce cu plata pensiilor tot mai mari si tot mai multe, o anomalie a perioadei de tranzitie de la vechea lege la cea noua. Surse din MMSS afirma ca Executivul se gandeste la o solutie disperata, asemanatoare unei reglementari franceze, adoptata in urma cu mai multi ani, intr-o perioada dificila. Conform modelului francez, contributia de asigurari sociale ar urma sa se raporteze la totalul veniturilor unui salariat. Sursele citate spun ca, din anul 2003, se va stabili un procent care se va aplica tuturor veniturilor cumulate - salariul de baza, prime sau sporuri. Deocamdata este neclar daca, in totalul veniturilor, "ganditorii" din Ministerul Muncii le includ si pe cele obtinute din alte surse decat veniturile dintr-un contract de munca, ceea ce s-ar suprapune cu impozitarea pe venitul global. O asemenea masura i-ar atinge la buzunar si pe salariati, si pe angajatori, care platesc si ei o parte din contributia la bugetul asigurarilor sociale. Asa se explica si insistenta cu care Executivul doreste acum sa desfiinteze conventiile civile in favoarea contractelor de munca, aducatoare teoretic de mai multi bani in pusculita asigurarilor sociale. Secretarul de stat din MMSS, Ion Giurascu, nu a scos nici o vorba despre incapacitatea institutiei de a colecta veniturile datorate bugetului asigurarilor sociale si nici despre reesalonarile date periodic clientelei politice a PSD.























































