Guvernul Romaniei repatriaza osemintele lui Carol al II-lea
0Guvernul va adopta in sedinta din aceasta saptamana o hotarare privind repatrierea osemintelor fostului rege Carol al II-lea, inmormantat in Portugalia. Autoritatile portugheze au fost de acord cu
Guvernul va adopta in sedinta din aceasta saptamana o hotarare privind repatrierea osemintelor fostului rege Carol al II-lea, inmormantat in Portugalia. Autoritatile portugheze au fost de acord cu solicitarea partii romane, la ceremonia de deshumare urmand sa participe reprezentanti ai Casei Regale, inalte oficialitati civile si religioase. Sicriul va fi depus in Catedrala Sao Vincente din Lisabona, unde se va oficia o slujba religioasa comuna, iar transportul la aeroport se va face cu cortegiu oficial si garda de onoare. Osemintele fostului suveran ar putea ajunge in tara pe 13 februarie, cand incepe vizita in Romania a ministrului de Externe portughez. Sicriul va fi depus la Catedrala din Curtea de Arges, urmand a fi inhumat la manastirea din aceeasi localitate. Ceremonia va fi coordonata de un colectiv format din reprezentanti ai Ministerului Culturii, Secretariatului General al Guvernului, impreuna cu principele Radu, din partea Casei Regale. Cheltuielile vor fi suportate de Guvern.
























































