Guvernul incearca sa opreasca importurile ilegale de masini, dar numai pana la anu'

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul incearca printr-o ordonanta de urgenta aprobata joi, sa dea o lovitura mafiilor care se folosesc de portitele legale pentru a aduce in Romania zeci de mii de masini la mana a doua, fara a

Guvernul incearca printr-o ordonanta de urgenta aprobata joi, sa dea o lovitura mafiilor care se folosesc de portitele legale pentru a aduce in Romania zeci de mii de masini la mana a doua, fara a plati taxele aferente, pe care le revindeau ulterior amatorilor de chilipiruri la preturi de doua sau chiar trei ori mai mari. Ordonanta prevede incetarea aplicabilitatii tuturor prevederilor cuprinse in acte normative referitoare la acordarea de facilitati la importul autovehiculelor pentru anumite categorii de persoane fizice romane, precum si pentru persoanele juridice romane de drept privat, fara scop patrimonial. Decizia Guvernului vine dupa ce presa a relatat numeroase scandaluri in care au fost implicate fundatii, asociatii ale revolutionarilor, organizatii de cult religios, persoane repatriate sau persoane cu handicap. "Au existat fraude uriase legate importul de autovehicule prin astfel de metode. Dupa ce au recurs la fundatii si la repatriati (mai mult sau mai putin reali), traficantii de masini au inceput sa momeasca persoanele handicapate cu sume modeste de bani pentru a aduce in tara diverse limuzine scumpe fara a plati taxe vamale sau alte obligatii datorate statului", ne-a declarat Marius Carp, director al Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA). De altfel, diferentele incredibile intre statisticile APIA si cele ale Ministerului Prognozei privind importurile auto (peste 19.000 masini numai in 1999) indica partial amploarea acestui fenomen. Din 1993 cand a intrat in vigoare ordonanta care stabilea scutiri de taxe vamale pentru importurile de ajutoare si donatii, Guvernul a incercat sa reintroduca taxele vamale pentru "falsele donatii" in autoturisme, insa Parlamentul s-a opus. S-au restrans doar unele dintre facilitati pentru anumite categorii, insa traficantii au gasit noi metode de a importa masini fara taxe. De altfel, si Guvernul actual a luat aceste masuri restrictive numai pentru o perioada limitata de timp, respectiv pana la sfarsitul acestui an. "Asa a considerat Guvernul de cuviinta", a raspuns Claudiu Lucaci, purtatorul de cuvant al Executivului pentru a explica durata determinata a aplicarii ordonantei. Directorul APIA are insa alta explicatie. "Exista interese foarte mari in spatele acestor afaceri si de aceea masurile care s-au luat, s-au luat doar cu taraita", a adaugat Marius Carp. Trebuie precizat ca ordonanta aprobata de Guvern nu se refera si la autovehiculele care fac obiectul Acordului european intre Romania si comunitatile europene si statele membre ale acestora, semnat la 1 februarie 1993 la Bruxelles.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite