"Fortele americane au tras deliberat asupra convoiului rusesc"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ambasadorul rus in Irak, Vladimir Titorenko, care a fost ranit la mana duminica, in momentul cand parasea Bagdadul alaturi de alte 16 persoane, diplomati si ziaristi, pentru a se repatria, a acuzat

Ambasadorul rus in Irak, Vladimir Titorenko, care a fost ranit la mana duminica, in momentul cand parasea Bagdadul alaturi de alte 16 persoane, diplomati si ziaristi, pentru a se repatria, a acuzat militarii americani ca au tras "in mod deliberat" asupra convoiului respectiv. Prin aceasta declaratie transanta, cazul convoiului diplomatic rus mitraliat pe soseaua Bagdad-Damasc, la 50 de kilometri de capitala irakiana, continua sa se afle in actualitate atat datorita imprejurarilor in care s-a produs incidentul, cat si prin implicatiile sale politice si diplomatice. Inainte de toate trebuie spus ca au fost ranite cinci persoane, printre acestea aflandu-se ambasadorul Titorenko si un ziarist. Unul dintre cei trei grav raniti a fost operat la spitalul din Faluja. Este vorba de soferul ambasadorului si, dupa cum a spus diplomatul ce vorbeste araba si a ramas cu el in spital, din abdomen i-au fost extrase doua gloante trase de o arma automata M-16, aflata in dotarea armatei americane. In ambasada rusa din Bagdad mai sunt acum 12 diplomati. Ramasi peste noapte la Faluja ambasadorul Titorenko si ceilalti colaboratori si opt ziaristi - in total 21 persoane - si-au continuat ieri calatoria spre Damasc, de unde au fost preluati de un avion special la bordul caruia se afla o echipa de medici pentru a le acorda primul ajutor. In legatura cu incidentul, explicatiile sunt confuze. Comandamentul american central din Qatar sustine ca atacul a avut loc intr-o zona controlata de irakieni, in care nu se afla nici un soldat din coalitie. In schimb, in afara declaratiei lui Titorenko, si Aleksandr Minakov, de la canalul de televiziune Rossia, a transmis ca, la iesirea din Bagdad, masinile lor au fost surprinse in mijlocul fortelor irakiene, asupra carora s-au tras cu obuze ce au explodat la 50-70 m si s-au dezlantuit tiruri de arme automate. Totul a durat circa 30 de minute, dupa care la 50-70 m de masinile lor a trecut o coloana de blindate, iar militarii americani nici nu i-au bagat in seama pe membrii convoiului diplomatic ce agitau disperati batiste albe. Presa moscovita de ieri e si mai categorica, ideea vehiculata insistent fiind aceea ca acest convoi a fost atacat "de un grup de sabotaj si recunoastere american", desi Washingtonul fusese instiintat de plecarea diplomatilor rusi, de numerele de inmatriculare ale automobilelor, numarul lor, ora si itinerarul folosit. Cu toate acestea, asupra convoiului s-a tras cu M-16, patru automobile fiind atinse de gloante provenind de la aceste pusti automate, asa cum spun experti militari rusi. Doua gloante de la M-16 au fost extrase din masina ambasadorului in prezenta ziaristilor. Potrivit lui Titorenko, pe drumul spre frontiera, militarii americani au oprit de mai multe ori convoiul, dorind sa examineze cele sase vehicule, dar diplomatii rusi au refuzat categoric. In fine, rapiditatea cu care Colin Powell a tinut sa-l calmeze pe omologul sau rus, Igor Ivanov, ca si dorinta doamnei Condoleeza Rice de a linisti cazul, chiar la Moscova, arata ca, totusi, ceva s-a petrecut.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite