Fără căldură din cauza unei conducte avariate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sute de mii de craioveni au rămas, în noaptea de miercuri spre joi, fără căldură ca urmare a unei avarii grave la una dintre conductele principale de transport a apei calde. Avaria s-a produs

Sute de mii de craioveni au rămas, în noaptea de miercuri spre joi, fără căldură ca urmare a unei avarii grave la una dintre conductele principale de transport a apei calde. Avaria s-a produs în jurul orei 23.00, tehnicienii Regiei de Termoficare Craiova fiind obligaţi să oprească furnizarea agentului termic în tot oraşul. Până ieri dimineaţă la ora 5.00, doar jumătate dintre punctele termice craiovene au fost repuse în funcţiune. "O conductă cu apă fierbinte s-a fisurat. Tehnic, se numeşte avarie a reţelei de agent primar. Au fost afectate toate cartierele Craiovei. Accidentul a avut loc din cauza vechimii conductelor de distribuţie a apei fierbinţi", a declarat Tatian Tudorache, directorul Regiei Autonome de Termoficare Craiova, care a ţinut să precizeze că magistrala care a cedat noaptea trecută aparţinea Complexului Energetic Craiova. (Cosmin Pretorian)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite