Experienta ne-a aratat ca gazonul se planteaza cand e cald, nu cand e frig

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

intelepteste ministrul Sportului, Georgiu Gingaras

Aproape ca nu a existat zi in care societatea romaneasca sa nu dezbata un scandal din sport. Desi ne ofera multe bucurii, sportul romanesc reuseste in egala masura sa ne intristeze si, uneori, sa ne dezguste. Aflat in fruntea Ministerului Tineretului si Sportului, Georgiu Gingaras este deseori tinta nemultumirii oamenilor de rand si toti asteapta de la el solutia miraculoasa care sa duca, intr-o prima faza, macar la curatirea mizeriei din fotbal. - Domnule Gingaras, cum ati ajuns aici? - Am ajuns ministru la sport ca urmare a negocierilor politice. Eu imi doream o alta zona, in care lucrasem mai mult, in constructii hidrotehnice, la ape. La vremea respectiva eu ma vedeam la Ministerul Mediului si Apelor. Dar nu regret, pentru ca pana la urma am castigat o functie politica, pe care o meritam, desi multi considera ca am ajuns aici dand prime unora. Se lansase chiar ideea ca este vorba de peste un miliard de lei, dar acest lucru este fals. - Sportul beneficiaza de o mediatizare excesiva, de multe rezultate bune, ceea ce inseamna o imagine pozitiva, dar si de scandaluri pe masura. Dumneavoastra ati avut extrem de multe scandaluri? - Recunosc ca mai sunt multe de facut, dar nu se poate spune ca nu am si realizari: de la sediul in care suntem acum, pana la reforma sportului romanesc sau Legea Sportului. Alte realizari sunt reprezentate de galele de sfarsit de an. Acestea nu mai sunt simple festivitati de premiere intr-o sala, unde dam o cupa si o diploma, ci sunt spectacole, cu o alta tinuta, cu multa mediatizare. Iar scandaluri, trebuie sa recunosc, au fost. Destule. - Apropo, cum comentati scandalul de la gala anului trecut, cand Leonard Doroftei, dublu campion mondial la box profesionist, a fost premiat la gramada cu campionii de la popice si navomodelism? - Stiu ca am fost acuzati ca i-am urcat pe toti pe podium, popicele cu Doroftei, sa zicem, dar uitam un lucru. Ei toti sunt campioni mondiali si pentru ei s-a cantat imnul national. Nu pot sa spun ca la popice s-a cantat mai incet ca la atletism, sau la natatie. Mi s-a mai reprosat, apoi, ca nu i-as fi dat un premiu mai important lui Doroftei. El este sportiv profesionist, iar profesionistii joaca pe bani. Noi l-am apreciat pe Doroftei si i-am dat peste 300 de milioane de lei, printr-o Hotarare de Guvern. Noi nu avem norme ca sa-i putem premia pe profesionisti. Mai mult nu puteam sa fac. - In cateva zile va incepe la FRF, la propunerea MTS, primul control financiar de dupa 1990. Cum de se intampla abia acum? - Federatia Romana de Fotbal a avut mereu mai multa autonomie, iar pana in reorganizare era singura care avea statut de persoana juridica privata, fata de celelalte federatii aflate in subordinea noastra. Dar, ca urmare a reorganizarii, a trebuit sa primeasca certificat de structura sportiva, avizat de noi. Pentru asta trebuia sa le avizam statutul. Noi ne-am folosit de acel moment pentru a introduce in statut reglementari prin care sa avem drept de control si sa avem delegati in sedintele consiliilor lor de conducere. Anul acesta ei primesc de la MTS trei miliarde de lei, dar nu vor sa-i ia, asa ca o sa cumparam de ei mingii pentru copii. Inteleg ca este o suma modica pentru ei, dar sunt federatii care traiesc cu patru sute de milioane de lei, sau chiar mai putin, pe an. - Din cauza fotbalului sunteti considerat chiar cel mai slab ministru al Guvernului Nastase. Nu va afecteaza aceasta situatie? - De la inceput mi s-a zis: "Domnule, ai grija cu fotbalul!". Am avut grija si m-am implicat mult in acest sport. Am mers cu echipa la multe meciuri, dar pentru a pastra o distanta fata de federatie am preferat sa merg de fiecare data pe banii mei. Eu am fost de fata si atunci cand s-a fixat "momentul zero", cand s-a hotarat ca a venit vremea sa se termine cu blaturile in fotbalul romanesc. Din pacate aceasta intalnire a fost intre tur si retur. In tur, ei facusera niste intelegeri, asa ca in retur au incercat, cum a fost cazul cu Dinamo si Ceahlaul, actiuni de non-combat. Noi i-am sanctionat si, daca va amintiti, trei etape s-a jucat foarte corect, numai ca au inceput sa rada ceilalti de ei, pentru ca i-am sanctionat, si atunci s-a luat decizia anularii acelei sanctiuni. Mai ales ca fusese si un viciu de procedura. - Chiar daca in ultima vreme se joaca mai curat, nu s-a inregistrat si o crestere a nivelului Diviziei A. Ce parere aveti despre acest lucru? - Victoria are o suta de tatici, infrangerea e orfana. Dupa un esec se da vina pe toata lumea, numai pe cine trebuie, nu. Dupa parerea mea, dreptate este si dintr-o parte si din alta. Totusi, cand sondajele de opinie arata ca 80-90 la suta din populatie spune ca cineva trebuie sa raspunda si acel cineva este conducatorul, el trebuie sa demonstreze ca lumea nu are dreptate. Dar nu vad cum o sa o mai faca, pentru ca aceasta cadere a echipei nationale se datoreaza ultimilor 6-7 ani in care nu s-a facut nimic, si s-a mers, din inertie, pe mana unei generatii care a ajuns la varsta retragerii. - Are MTS puterea sa-i determine sa plece pe Dragomir sau pe Sandu? - Din pacate, nu. Noi putem sa controlam numai acolo unde dam bani si tot ce putem face este sa vedem modul in care acestia sunt cheltuiti. In schimb, ministerul poate sa controleze daca se respecta statutul, iar statutul spune ca numai Adunarea Generala il poate schimba. - Va fi schimbat, sau nu, Dumitru Dragomir? Il vedeti in stare sa-si dea demisia? - Dupa cate il stiu eu pe Dragomir si din ce am vazut intr-o emisiune in care am fost invitat alaturi de el, nu-si va da demisia. Chiar a si spus ca niciodata nu trebuie sa-ti dai demisia. Trebuie sa astepti sa te dea cineva afara. Acesta a fost sfatul lui, si este clar ca ei nu-si vor da demisia si trebuie sa-i faca cineva sa demisioneze. Din pacate numai Adunarea Generala poate sa faca lucrul acesta. - Despre acest nou scandal, al evaziunii fiscale pe care o practica aproape toate gruparile sportive in momentul in care tiparesc bilete de intrare, ce ziceti? - Am citit si eu in Adevarul despre acest lucru si cred ca este momentul sa-si faca datoria organele de control ale Ministerului de Finante. Este clar ca nu poti sa tiparesti bilete decat cu acceptul Imprimeriei Nationale, pentru ca numarul acelor bilete se comunica organelor fiscale, exista o inseriere si in functie de aceste aspecte se platesc impozite. Neexistand aceasta inseriere, vorbim despre evaziune fiscala. Acest lucru va trebui sa-l constate, insa, organele fiscale. Oricum, saptamana viitoare va incepe acel control la FRF si va aborda si aceasta problema. - Cine e de vina pentru esecul Guvernului pe National? - Dupa meciul cu Norvegia, terenul de fotbal era inca al ministerului, cand s-a pus problema ca meciul cu Danemarca sa se joace pe el. El avea, insa, mult trifoi pe el si din dorinta generala de a vedea numai iarba, fara trifoi, s-a luat decizia de a inlocui gazonul. Astfel au aparut si ofertantii, iar noi i-am ales pe cei mai ieftini, crezandu-i ca vor face ceea ce promit. Din pacate, experienta ne-a aratat ca acest gazon se planteaza cand este cald si nu cand este frig. Aici s-a gresit. Acum, gazonul o sa creasca, dar prea tarziu. Mie imi pare rau ca terenul nu a ramas cum era anul trecut, pentru ca se putea juca pe el, asa cum se jucase si Gala Hagi. Acum, in doua saptamani va fi gazon adevarat, acolo, dar meciul cu Bosnia nu se va mai juca pe National, ci la Craiova. - Sa inteleg ca veti receptiona acest teren si veti plati lucrarea dlui Oprisan? - Nici nu se pune problema. Ei nu s-au tinut de cuvant. Erau obligati ca pe 27 aprilie sa asigure gazon, nu l-au asigurat, drept pentru care Corpul de control al Guvernului a hotarat sa reziliem contractul si sa recuperam banii, ceea ce vom face. Dar, nu din cauza aceasta a pierdut Romania.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite