Deputaţii indieni cer interzicerea Coca-Cola şi PepsiCo

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Numeroşi deputaţi indieni au cerut ca băuturile produse de Coca-Cola şi PepsiCo să fie interzise în India, după publicarea unui studiu local care afirmă că ele conţin un nivel de pesticide

Numeroşi deputaţi indieni au cerut ca băuturile produse de Coca-Cola şi PepsiCo să fie interzise în India, după publicarea unui studiu local care afirmă că ele conţin un nivel de pesticide inacceptabil. "Aceste societăţi se joacă cu viaţa a milioane de persoane şi nu mai putem ignora astfel de avertismente", a declarat un membru al principalului partid de opoziţie. "Este timpul să interzicem Pepsi şi Coca", a adăugat el. Reacţia deputaţilor survine după publicarea unui studiu al Centrului pentru Ştiinţă şi Mediu, potrivit căruia cele 57 de probe prelevate din 11 băuturi produse de Coca-Cola şi PepsiCo conţin un nivel ridicat de reziduuri de pesticide.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite