Deponenţii de bani pentru Dacii înainte de '89 pot cere plata la CEC din 31 octombrie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Persoanele care au depus bani la CEC înainte de 1989 pentru a-şi cumpăra un autoturism Dacia se pot prezenta la unităţile CEC Bank începând din 31 octombrie pentru a solicita plata despăgubirii, a anunţat miercuri banca.

În septembrie, Guvernul a devansat plata despăgubirilor pentru sfârşitul lui octombrie, faţă de 20 decembrie, moment prevăzut iniţial.

Astfel, ca urmare a deciziei Executivului, "clienţii care au calitatea de titular, co-titular, beneficiar al despăgubirii şi au primit scrisoare de confirmare se pot prezenta la orice unitate teritorială a Băncii pentru a solicita plata sumei reprezentând despăgubire" începând cu 31 octombrie, se arată în comunicatul CEC Bank.

În cazul persoanelor care au dreptul la despăgubire, dar nu au primit scrisoare de confirmare, acestea au la dispoziţie 70 de unităţi ale băncii pentru a solicita plata sumei.

Ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganina, precizase în septembrie că suma acordată ca despăgubire va fi mărită uşor, de la 759,78 milioane lei la 760,62 milioane lei, iar numărul beneficiarilor va creşte de la 37.462 la 37.478 persoane.

"Este vorba în total de aproximativ 220 milioane euro, sumă care reprezintă o reparaţie", declara ministrul.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite