Cutremur în România, luni noapte. Ce magnitudine a avut seismul și unde s-a simțit

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un cutremur de magnitudine 4 pe Richter s-a produs în noaptea de luni spre marți în Muntenia, Ialomița, potrivit Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Cutremurul a avut loc în Muntenia FOTO Shutterstock
Cutremurul a avut loc în Muntenia FOTO Shutterstock

„În ziua de 05 februarie 2024, la ora 23:50:46 (ora locală a României), s-a produs în Muntrenia, Ialomița, un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.0, la adâncimea de 15.8 km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 24 km V de Slobozia, 62 km S de Buzau, 79 km E de Bucuresti, 91km SE de Ploiești”, a anunțat INFP.

Cutremur, duminică, în zona seismică Vrancea, la 55 de kilometri de Buzău. Ce magnitudine a avut

Duminică, 4 februarie 2024, un cutremur slab, cu magnitudinea 3,6, s-a produs în judeţul Buzău, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

În ziua de 4 Februarie 2024, la ora 11.53.10 (ora locală a României), s-a produs înîn zona seismică Vrancea, Buzău un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.6, la adâncimea de 122.7 km. Intensitate: I”, a precizat, INCDFP.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 55km NV de Buzau, 59km SE de Sfantu-Gheorghe, 61km E de Brasov, 65km V de Focsani, 71km NE de Ploiesti, 99km NE de Târgoviște.

Amintim că, în data de 2 februarie, un cutremur slab, cu magnitudinea 3, s-a produs  la ora locală 0.06, în Banat, judeţul Timiş, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Seismul a avut loc la adâncimea de 9,8 kilometri (km) în apropierea următoarelor oraşe: 34 km sud de Timişoara, 50 km vest de Reşiţa, 81 km sud de Arad, 95 km nord-est de Belgrad.

Pe 29 ianuarie, un alt  cutremur, cu magnitudinea 3,4, s-a produs la ora 15.59, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea.

De asemenea un cutremur cu magnitudinea de 3,7 s-a produs pe 17 ianuarie, în Marea Neagră.

În ziua de 17 Ianuarie 2024, la ora 09:34:05 (ora locală a României), s-a produs în Black Sea un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.7, la adâncimea de 21.2 km. Cutremurul s-a produs la 95km  SV de orașul Sevastopol”, a anunțat INFP, pe site-ul instituției.  

Societate



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite