Corigentii nu intra in prima sesiune a examenului de capacitate
0Elevii corigenti ai claselor a VIII-a nu pot sustine prima sesiune a examenului de capacitate din acest an. Potrivit graficului de desfasurare a examenelor de corigenta, aprobat de curand de MEC,
Elevii corigenti ai claselor a VIII-a nu pot sustine prima sesiune a examenului de capacitate din acest an. Potrivit graficului de desfasurare a examenelor de corigenta, aprobat de curand de MEC, elevii claselor a VIII-a au programate corigentele in perioada 12-14 august, deci dupa prima sesiune a examenului de capacitate. Daca vor trece de corigente, acestia vor putea participa doar la a doua sesiune a examenului de capacitate. Celelalte clase vor sustine examenele de corigenta dupa cum urmeaza: intre 5-7 august a.c. -clasele terminale de liceu, intre 15-16 iunie a.c. - clasele terminale ale scolilor profesionale, intre 8-9 iunie a.c. - clasele terminale ale scolilor de ucenici, intre 15-17 iunie a.c. - clasele terminale ale scolilor postliceale si ale scolilor de maistri, intre 3-5 august a.c. -clasele terminale ale scolilor postliceale pentru specializarea asistent medical generalist, anul III, iar intre 2-11 septembrie a.c. - clasele din invatamantul primar si clasele din invatamantul gimnazial, liceal, profesional, postliceal si de maistri, altele decat cele terminale. Elevii corigenti din clasele terminale, care nu pot participa la sesiunea de corigente stabilita pentru aceste clase, se pot inscrie la sesiunea de corigente generala din 2-11 septembrie 2002. Elevii corigenti din clasele terminale care s-au prezentat la sesiunea de corigente din luna iunie, respectiv august si nu au promovat examenul de corigenta, vor fi declarati repetenti si nu au dreptul sa se mai prezinte la sesiunea din 2-11 septembrie.























































