"Copiii de baroni sa stea la aceeasi masa cu cei de proletari"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele o tine pe-a lui cu impozitul de 80%

Ieri, la lansarea cartii sale la Libraria "Luceafarul", presedintele Ion Iliescu a facut o paranteza in discursul sau pentru a explica motivele pentru care sustine in continuare impozitarea progresiva a veniturilor. "Ati vazut cata demagogie in presa noastra la adresa unor demnitari si ministri ca ar avea venituri foarte mari. Cat are un ministru in Romania? Vreo 500 de dolari pe luna. Pai, e bataie de joc in comparatie cu tot ce inseamna nivel de salarizare in plan european. Dar sigur ca celui care are 60 de dolari pe luna i se pare enorm 5-600 de dolari. Dar nimeni nu vorbeste de cei cu 10.000 de dolari pe luna, cu 12.000 de dolari pe luna. N-a scandalizat pe nimeni asa ceva si asta avem si in sistemul bancar, si in sistemul de afaceri, nu numai privat, dar si de stat. Si cineva spune: uite dom'le, Iliescu vrea sa nu se mai judece valoarea. ala care castiga e, deci, un om valoros. Oare?! Cu ce este mai valoros un bancher, un functionar de banca care primeste 10.000 de dolari fata de un ministru? Ministrii, sigur cu primul-ministru in frunte, sunt oamenii cei mai tracasati, cu cele mai mari raspunderi in societate. (...) Cu ce se motiveaza sa castige altul de zece ori mai mult decat el, mai ales ca ne aflam in domeniul public? (...) Am vazut unele reactii in cateva publicatii: Iliescu cu mentalitatile lui vrea sa revina la nu stiu ce, la egalitarism. Oare? Ia sa luam 10.000 de dolari cu 80% impozit. Cat ii ramane? 2.000 de dolari. Care-i salariul mediu pe economie - 100 de dolari", a spus presedintele Ion Iliescu. El considera ca sistemul de impozitare de pana in 1996, care mergea progresiv de la impozit zero, la 18% si pana la 60%, pentru venituri diferite, era mai bun: "Mi se pare firesc si drept sa mentinem o panta crescatoare a impozitelor, cu cat cresc veniturile". Intrebat ieri cum vad seful Guvernului si ministrul de Finante aceasta propunere a sa, presedintele Ion Iliescu a explicat ca a cerut o analiza si ca situatia trebuie judecata cu calm, pentru ca pot fi si efecte contrare. Seful statului a precizat ca acum Guvernul se afla in negocieri cu FMI: "Sunt constransi nu numai pe plan intern de ratiuni economice interne, dar sunt constrangeri si in relatiile cu organisme internationale, OMC, FMI, UE. (...) Libertatea de miscare este destul de conditionata". Presedintele Ion Iliescu pledeaza pentru aplicarea modelului social suedez in scoala, prin care s-ar reduce discrepantele de acces in invatamant. El a declarat ieri: "As vrea sa ajungem la scoala cu program prelungit, in care sa se elimine discrepantele uriase dintre conditiile de invatatura ale unor copii din familii diferite", a spus ieri presedintele, adaugand ca sunt copii din mediul rural care nu au acces la invatamantul superior de stat. "Apare din nou aceasta discriminare sociala - valori potentiale sunt inlaturate de a-si pune in valoare capacitatile intelectuale. Deci, eu as pleda sa aplicam acest model suedez, al unui program prelungit de scoala, cu ore de clasa, cu o pauza si masa luata impreuna de toti copiii, indiferent ca vine din familia unui baron sau din familia unui proletar, sau a unui fermier", a spus seful statului. El a povestit ieri, la lansarea cartii sale la libraria "Luceafarul", ca, printr-un sistem de educatie si alimentar, suedezii au reusit sa schimbe gena poporului lor, obtinand din niste cetateni mai degraba scunzi, mari consumatori de peste si vodca, niste sportsmani rezistenti si puternici.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite