COMENTARIU - Parteneriatul ruso-american, la proba rezistentei
0Opiniile exprimate de diferiti analisti inaintea intalnirii Putin - Bush din 9 mai a.c. indicau, mai degraba, un scepticism vizibil in legatura cu trainicia raporturilor ruso-americane. Semnalele
Opiniile exprimate de diferiti analisti inaintea intalnirii Putin - Bush din 9 mai a.c. indicau, mai degraba, un scepticism vizibil in legatura cu trainicia raporturilor ruso-americane. Semnalele transmise Moscovei inaintea turneului presedintelui american in Letonia, Olanda, Rusia si Georgia, ca si declaratiile secretarului de stat american, Condoleezza Rice, si ale lui Steave Hadley, consilier pentru probleme de securitate nationala, lasau sa se inteleaga ca intalnirea la nivel inalt ruso-americana nu va fi lipsita de tensiuni, chiar daca aceasta era prilejuita de participarea sefului de la Casa Alba la un moment aniversar. Nu este mai putin adevarat ca proiectarea acestui turneu a reprezentat o miscare diplomatica dibace a Administratiei americane. Aceasta, acceptand invitatia de a participa la manifestarile consacrate Zilei Victoriei, ceea ce, trebuie sa recunostem, a fost un succes al conducerii politice ruse, a dorit, in acelasi timp, sa demonstreze ca nu ramane insensibila la problemele cu care se confrunta republicile ex-sovietice iesite din sfera de influenta a Moscovei. Cotidianul "Nezavisimaia Gazeta" scria ca, la Riga, presedintele Bush a fost aproape rusofob, la Moscova - rusofil, iar la Tbilisi - aparatorul bun al Georgiei de uneltirile Moscovei. Declaratiile oficialilor americani referitoare la ocuparea de catre Uniunea Sovietica a republicilor baltice, ca si a statelor Europei Centrale si de Est, dupa cel de-al doilea razboi mondial, cererile adresate Rusiei de a denunta Pactul Molotov-Ribbentrop, ca si aluziile la deficitul de democratie in Rusia nu au facut decat sa confirme pesimismul in legatura cu reusita intalnirii ruso-americane. Fara a mai astepta insa intrevederea, Kremlinul a respins, fara nici un fel de menajamente, atat la nivelul presedintelui Putin, cat si al reprezentantilor M.A.E. toate aceste acuzatii si cereri, calificandu-le ca nefondate. Duelul declaratiilor intre Moscova si Washington a fost menit sa "aeriseasca" agenda convorbirilor dintre cei doi presedinti, permitandu-le acestora sa se concentreze, in principal, pe diferite aspecte ale relatiilor bilaterale, problemele legate de situatia din Orientul Mijlociu, lupta comuna impotriva terorismului, neproliferarea armelor nucleare. Dincolo de pozitiile diferite in evaluarea interventiei militare a SUA in Irak, in alte probleme s-a constatat o apropiere vizibila a pozitiilor celor doua parti.























































