CFR Calatori si-a anuntat razia la megafon
0Vineri dupa-masa, o armata de inspectori de la CFR Calatori, impreuna cu politisti si jandarmi au pus la cale o razie de proportii in Gara de Nord. Existau informatii potrivit carora, in trenurile
Vineri dupa-masa, o armata de inspectori de la CFR Calatori, impreuna cu politisti si jandarmi au pus la cale o razie de proportii in Gara de Nord. Existau informatii potrivit carora, in trenurile accelerate care luau drumul Ardealului circulau zeci de blatisti, care fac specula in acea zona a tarii. De altfel, in zilele obisnuite, vagoanele acestor trenuri sunt ticsite de astfel de comercianti, care tarasc dupa ei papornite imense. Mai multi calatori au depus pana acum reclamatii in care povestesc cum au fost umiliti, agresati si chiar talhariti. Este inutil de precizat ca mai toti calatorii nu-si cumpara niciodata bilet, preferand sa circule cu nasu'. Pe de alta parte, replica celor de la CFR Calatori a fost, pe cat de prompta, pe atat de inofensiva. ,Este aproape imposibil sa facem ceva singuri. Fara sprijinul politiei, suntem legati de maini si de picioare. Am avut destule cazuri de "nasi" batuti si chiar crestati cu cutitul", povesteste Titi Irimia, director general adjunct la CFR Calatori. Asa ca cei de la Caile Ferate au organizat razia de vineri, care s-a dovedit a fi un fiasco total. In loc sa opreasca trenurile cu bisnitari undeva intre statii, oamenii legii s-au postat la usile vagoanelor aflate inca pe peron si au cerut biletele celor care doreau sa urce. In paralel, la megafonul garii se anunta ca ,fiecare pasager trebuie sa vina cu biletul in mana, pentru a-l prezenta controlorilor". Asa ca blatistii au facut cale-ntoarsa, iar bilantul actiunii cu pricina a fost greu de facut. ,Victoria" celor de la CFR a fost absoluta. Mai-marii institutiei doresc sa repete actiunea si saptamana aceasta, insa au ajuns si ei la concluzia ca trebuie sa schimbe tactica.























































