Cât de mult citesc românii. Pasionații de lectură dau sute de lei pentru cumpărarea de cărți
0O treime dintre românii care citesc alocă mai mult de 5 ore săptămânal acestei activități. Ceva mai mult de un român din zece investește peste 300 de lei lunar în achiziția de cărți

Nu numai că românii investesc cei mai puțini bani în cărți dintre europeni, dar chiar și cei care citesc o fac mai puțin decât vecinii noștri de pe Bătrânul Continent.
Totuși, avem și un capitol la care stăm bine. Dintre românii care citesc, trei sferturi o fac zilnic și consideră lectura importantă pentru o stare de bine, motiv pentru care include activ cititul între obiceiurile zilnice.
Ceva mai mult de unul din trei (36,1%) participanți la un sondaj printre românii care obișnuiesc să citească alocă mai mult de 5 ore săptămânal lecturii.
În perioada 1 februarie - 15 aprilie 2024, Editura Libris a făcut un sondaj online prin care si-a propus să afle cât timp alocă românii care citesc pentru lectură, de ce și când citesc, ce cărți preferă, cât de des cumpără cărți sau ce rol joacă lectura în rutina personală.
În ce privește sumele cheltuite de români pentru achiziționarea de cărți, trei din cinci cititori alocă între 50 și 150 de lei lunar pentru acest capitol, adică între 10 și 30 de euro, mult mai puțin decât media europeană.
88% alocă cel mult 150 de lei lunar pentru cărți
30,6% dintre respondenți alocă săptămânal lecturii între 3 și 5 ore, 15,3% între 5 și 7 ore, iar 20,8% dedică cititului mai mult de 7 ore în fiecare săptămână.
O treime dintre cei care au răspuns citește sub 3 ore pe săptămână. 89.6% preferă cărțile tipărite, iar 87% aleg să cumpere din librării online.
În ceea ce privește bugetul destinat lunar achiziției de carte, 17% alocă sub 50 lei, 41% alocă între 50 și 100 lei lunar, 20% între 100 și 150 lei, iar 10,5% între 150 și 200 lei. Un buget lunar peste 200 lei este alocat de 11,5% dintre respondenți.
În ce privește genurile preferate, acestea se împart pe generații. Cei mai vârstnici dintre cititori preferă cărțile despre războaie sau cu subiecte de istorie, despre personalități. Generațiile de vârstă medie citesc foarte multe cărți de dezvoltare a personalității și psihologie, în timp ce tinerii citesc tot mai mult în engleză.