Bijuterii de peste jumatate de miliard de lei, confiscate la Vama Siret
0Bijuterii din metal comun in valoare de peste o jumatate de miliard de lei au fost descoperite, luni dupa-amiaza, de politistii de frontiera din Vama Siret, intr-un microbuz ucrainean care intrase in
Bijuterii din metal comun in valoare de peste o jumatate de miliard de lei au fost descoperite, luni dupa-amiaza, de politistii de frontiera din Vama Siret, intr-un microbuz ucrainean care intrase in Romania. Potrivit Inspectoratului Judetean al Politiei de Frontiera Suceava, in microbuzul care sosise pentru intrarea in tara se aflau noua ucraineni. In timpul controlului de rutina, politistii de frontiera si lucratorii vamali au descoperit ascunse intr-un loc special amenajat in spatele scaunului soferului microbuzului, Valeriy A., bijuterii din metal comun cu valoare totala de peste 500 de milioane de lei. In urma cercetarilor si a declaratiei soferului s-a stabilit ca bunurile apartineau celor opt pasageri si urmau sa fie vandute in Turcia. Bijuteriile au fost confiscate, iar soferul ucrainean a fost sanctionat cu amenda cu 25 de milioane de lei.























































