Alti 1.100 de romani au probleme cu pasapoartele
0Pasapoartele a 1.170 de cetateni romani care au depasit durata de sedere in spatiul Schengen si au revenit in tara, incepand de duminica de la ora 0, prin vamile din Arad, Bihor si Satu Mare au fost
Pasapoartele a 1.170 de cetateni romani care au depasit durata de sedere in spatiul Schengen si au revenit in tara, incepand de duminica de la ora 0, prin vamile din Arad, Bihor si Satu Mare au fost stampilate pentru a se constata aceasta depasire. In acelasi timp, numarul persoanelor care au intrat in tara, sambata si duminica, pe la Vama Cenad, din judetul Timis, s-a dublat fata de vineri. Potrivit sefului Directiei Politiei de Frontiera Oradea, comisarul-sef Ioan Buda, totalul cetatenilor romani reveniti in tara prin punctele de trecere din cele trei judete incepand din noaptea de sambata spre duminica, de la ora 0, pana luni, la pranz, este de 38.330, proportia celor care au depasit durata de sedere maxima fiind de numai trei procente. Celor 1.170 de romani intrati in tara prin vamile nord-vestice, dupa suspendarea OG 28 din 14 iulie 2005, nu le-au mai fost retinute pasapoartele, insa aceste documente au fost marcate, urmand ca titularii sa se prezinte la serviciile judetene de pasapoarte pentru a prezenta documentele din care sa reiasa ca prelungirea sederii lor in spatiul Schengen peste cele 90 de zile permise a fost justificata.























































