Alternativa la NATO in spatiul CSI
0Presedintii din Rusia, Armenia, Belarus, Kazahstan, Kargazstan si Tadjikistan, respectiv Vladimir Putin, Robert Kocearian, Aleksandr Lukasenko, Nursultan Nazarbaev, Askar Akaev si Emomali Rahmonov,
Presedintii din Rusia, Armenia, Belarus, Kazahstan, Kargazstan si Tadjikistan, respectiv Vladimir Putin, Robert Kocearian, Aleksandr Lukasenko, Nursultan Nazarbaev, Askar Akaev si Emomali Rahmonov, s-au reunit, marti, la Moscova, pentru a discuta probleme de securitate colectiva. In cadrul summitului de o zi din capitala rusa, presedintii celor sase state fost sovietice, membre ale Tratatului de securitate colectiva in cadrul CSI (Comunitatea Statelor Independente), au decis ca tarile lor sa creeze "o organizatie internationala" dupa modelul Aliantei Nord-Atlantice. Guvernele celor sase state urmeaza sa infiinteze inainte de 1 iulie 2002 o comisie, care, pana la 1 noiembrie 2002, sa pregateasca documentele necesare pentru obtinerea unui astfel de statut. "Traim intr-o lume unde situatia geopolitica se schimba rapid, ceea ce ne obliga sa intarim tratatul asupra securitatii colective si sa-l adaptam la noile amenintari cu care ne confruntam", a declarat presei presedintele Putin la incheierea summitului, dupa cum relateaza agentiile internationale de presa. Liderul de la Kremlin a tinut sa sublinieze ca noua organizatie va coopera strans in lupta impotriva terorismului cu "NATO sau cu Grupul de la Shanghai" (Rusia, China, Kazahstan, Kargazstan, Tadjikistan si Uzbekistan).























































