Adrian Nastase: Guvernul este decis sa faca ordine in sistemul sanitar

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Sistemul de sanatate se confrunta inca cu numeroase probleme, desi sumele alocate pentru cheltuieli in acest domeniu au crescut cu peste 1,1 miliarde dolari fata de nivelul inregistrat in urma cu

"Sistemul de sanatate se confrunta inca cu numeroase probleme, desi sumele alocate pentru cheltuieli in acest domeniu au crescut cu peste 1,1 miliarde dolari fata de nivelul inregistrat in urma cu patru ani", a declarat, joi, la Pro TV, premierul Adrian Nastase. El a aratat ca sumele alocate prin buget pentru cheltuieli in sistemul de sanatate s-au majorat de la aproximativ 900 milioane dolari, in 1999, la peste doua miliarde dolari, in 2003. "Acest lucru inseamna ca ori s-a intamplat ceva cu pacientii si ca romanii se imbolnavesc mai mult, ori ca exista o problema in sistemul de comercializare a medicamentelor si la nivelul institutiilor de sanatate si al medicilor", a spus Nastase. Premierul a precizat ca executivul va adopta un program special de reabilitare a spitalelor de copii si a maternitatilor, precum si un proces de restructurare a farmaciilor, cifrate, in prezent, la circa 5.000 de unitati. Faptul ca exista atatea farmacii inseamna ca este o afacere rentabila, a comentat Nastase. "Solutia nu este insa cum vor unii si altii, si anume sa ia zona de asigurari de sanatate si s-o bage sub cupola Patriarhiei sau a Parlamentului. Nu putem functiona cu 3-4 ministere ale sanatatii si cu tot felul de genii medicale, profesori, academicieni care-si dau cu parerea din tribuna", a mai spus Nastase. Premierul a precizat ca Guvernul este decis sa faca ordine in sistemul sanitar, chiar daca va deranja pe unii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite