12 ani de lupte pentru privilegiile sefilor de revolutionari
0In urma cu cateva luni, ziarul Adevarul descria jalnica adunare a celor cateva zeci de revolutionari aflati in greva foamei in Cimitirul Eroilor. Spre deosebire de alte asemenea forme de protest, care
In urma cu cateva luni, ziarul Adevarul descria jalnica adunare a celor cateva zeci de revolutionari aflati in greva foamei in Cimitirul Eroilor. Spre deosebire de alte asemenea forme de protest, care au sporit, an de an, privilegiile sefilor de revolutionari, de aceasta data se adunasera oameni sarmani, uitati la orice punere in drepturile conferite de lege. Unora li se vedeau cicatricele. Pe margine, cu burtile pline, proptite in volanul Jeep-urilor, ii sustineau "sefii revolutionarilor". Miza era mare: terenuri de lux, pentru care unora dintre infometati li se promisesera cativa dolari pe metrul patrat, chiar de catre reprezentantii lor. Noua initiativa legislativa, pe care "organizatiile de revolutionari" o imping in Parlament, nu face altceva decat sa sporeasca cu o si mai mare fara-rusine privilegiile pentru sefi. Caci, asa cum vom arata, principalii ei beneficiari vor fi tot sefii revolutionarilor. Terenuri, credite, afaceri Vestita Lege 42/1990 prevede pentru revolutionari un set de gratuitati la biletele de calatorie, posibilitatea de a primi o locuinta "de la stat", un lot de pamant, facilitati la acordarea unui credit si subventionarea dobanzii acestuia. Inca din 1992, sefii diverselor organizatii, asociatii si ligi de revolutionari s-au invartit de aceste prevederi. La sfarsitul anului 1994, de pilda, Snagovul pierduse deja 34 de hectare de teren cu deschidere la lac. In lista celor 191 de beneficiari, deputatul de azi Radu Ciuceanu, vestitul Gheorghe Zainea, Constantin Constantin, patronul de la Sexy-Club, si chiar Cornelius Rosiianu. Suprafetele - intre 1.000 si 4.500 de metri patrati. Se-ntelege ca, acolo unde s-a facut rost de teren, e nevoie si de investitie. Adica de credite. O lista "scursa" in presa la finele lui '96 numara 153 de nume ale unor beneficiari de credite ieftine, de la politicieni la magistrati, procurori si chiar preoti. Pot fi regasiti nu doar zmeii revolutionarilor, ci si Mugurel Florescu, fostul sef al Parchetelor militare, si chiar Nelu Florea, politistul atacat cu sabia ninja de Fane Spoitoru. 50% din dobanda era subventionata din bani publici, de la Secretariatul de Stat pentru Revolutionari. Si unde este credit, se poate vorbi si de afaceri. Deputatul Dorin Lazar Maior, de pilda, dupa ce a imprumutat peste un milion de marci de la Bancorex, si-a vandut firma creditoare chiar soferului sau, care a vandut-o mai departe unei "fantome" din Ungaria. Dar nu oricine are tupeu sa se puna chiar cu seful de la UNORD '89, mai ales de cand a trecut de la PRM la PSD. Trafic de influenta si de certificate de revolutionar Nu doar marii sefi s-au infruptat din privilegiile Legii 42. Chiar si sefuletii de filiale si ligi s-au folosit, fiecare dupa mintea lui, de statutul de revolutionar cu diploma. In primavara anului 1998, de pilda, Sever Utiu, presedintele unei asociatii din Cluj, a fost condamnat pentru trafic de influenta: luase bani de la un colonel anchetat in legatura cu revolutia si-i promisese o vorba buna la CSJ. Sau Aurelian Costea, liderul FNRR din Constanta, anchetat si el ca a tiparit 300 de legitimatii de revolutionar, pe care le vanduse prin oras la pensionari si elevi pentru abonament gratuit la autobuz... Cine n-a auzit de Bebe Ivanovici, anchetat pentru abuz in serviciu, dupa ce a tiparit fara licitatie zeci de mii de certificate de revolutionar. Sigur, era anul 1996, cand, in preajma alegerilor, a fabrica revolutionari pe banda rulanta insemna crearea unui adevarat electorat: Bebe comandase 53 de mii de certificate, pe langa cei 8.500 de revolutionari declarati dupa revolutie. Dupa scandalul provocat de incercarea lui Ciorbea de-a mai taia din privilegii, au urmat alti 17.300 de membri fabricati de un decret al lui Constantinescu in decembrie 1999, pentru ca, doi ani mai tarziu, Iliescu sa mai semneze alte 18.000 de noi brevete... Pe an ce trece, numarul celor ce-si amintesc ca au fost la revolutie creste vertiginos. Iar pe numarul lor se bat "liderii": Dorin Lazar Maior, deputat, versus Codrin Stefanescu, alt deputat si chiar secretar executiv la PSD. Sefii de organizatii isi sporesc influenta, capata locuri in Parlament asemeni liderilor de sindicat, fac mitinguri si marsuri cand se supara, isi permit sa faca legi ca sa se imbogateasca.























































