Depresia ii loveste pe romani din cauza lipsei de perspective si abuzului de alcool
0Gratie unei importante donatii, tratamentul de urgenta va fi gratuit pe tot parcursul anului
"Simteam ca totul s-a prabusit, ca nu mai sunt bun de nimic, ca nu exista nici o speranta. Devenisem o povara pentru familie si cei apropiati", povesteste A.C. Timp de douazeci de ani, pacientul detinuse functii de conducere. Insa, anul trecut, cei din jur au observat ca A.C. incepuse sa se schimbe. Era din ce in ce mai obosit si mai apatic. Nu se mai putea concentra. In cele din urma a trebuit sa renunte la serviciu. Noaptea nu mai putea dormi, iar ziua era incapabil sa intreprinda ceva. Sotia a reusit sa-l convinga sa mearga la psihiatru. Medicul a stabilit ca sufera de depresie. A urmat tratamentul si acum boala a devenit o simpla amintire. In ultimii ani, medicii au observat o dublare a numarului bolnavilor de depresie. Specialistii estimeaza ca 15-20 la suta din populatie sufera de aceasta afectiune, ne-a declarat prof. dr. Petru Boisteanu, presedintele Comisiei Nationale de profil. Netratata, depresia poate deveni a doua cauza de mortalitate, dupa bolile cardiovasculare, deoarece poate duce la sinucidere si scade imunitatea, favorizand cancerul si bolile de inima. Psihiatrii mai spun ca multi pacienti nu se adreseaza medicului. Din lipsa banilor, doar cativa dintre cei care se duc la psihiatru primesc medicamente de ultima generatie. Medicii spun ca numarul celor care sufera de depresie va continua sa creasca in urmatorii ani. "La un moment dat, omul ajunge la o limita peste care nu mai poate trece. Stresul de zi cu zi poate determina aparitia depresiei. Cele mai expuse la aceasta afectiune sunt femeile", spune dr. Mihai Gheorghe, seful Centrului de Tratare a Depresiei din Capitala. De cele mai multe ori, depresia afecteaza populatia activa. "La persoanele cu varste intre 20 si 35 de ani exista in antecedente episoade de atac de panica, iar riscul de instalare a depresiei este mult mai mare. In acelasi timp, creste si riscul de suicid la aceste persoane. Depresia este si poarta de intrare a dementei la varste mai inaintate", a mai spus dr. Gheorghe. Psihiatrii sustin ca daca un pacient este tratat cu medicamentele antidepresive vechi (triciclice) acesta va renunta la terapie, deoarece efectele pozitive apar lent, iar efectele adverse se instaleaza imediat si sunt grave. "Aproximativ 40 la suta dintre pacientii depresivi nu pot urma tratamentul cu medicamentele triciclice, deoarece au si alte afectiuni, iar aceste produse sunt toxice cardiace, hepatice si renale", a adaugat dr. Gheorghe. In anii '70, tratamentul depresiei se facea cu antidepresive triciclice si socuri electrice. S-a constatat ca 28 la suta dintre cei tratati cu triciclice au decedat inaintea varstei de 60 de ani, din cauze cardiovasculare, ne spune prof. dr. Tudor Udristoiu, seful spitalului de psihiatrie Craiova. Printre cauzele care determina aparitia depresiei la romani se numara: lipsa unei perspective (la tineri), nesiguranta zilei de maine (adulti) si abuzul de alcool. Cu o medicatie antidepresiva moderna, fara efecte adverse, pacientii ar urma tratamentul si ar scapa de celelalte riscuri. Tocmai de aceea, compania Pfizer Romania a incheiat un protocol cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, prin care doneaza sectiilor de psihiatrie din tara 20.000 de cutii din medicamentul antidepresiv Zoloft. Cantitatea ajunge pentru tratamentul tuturor pacientilor internati pe un an de zile in toata tara. Pana acum, doar o mie de pacienti puteau primi astfel de medicamente. Specialistii sustin ca acest medicament de ultima ora trateaza eficient depresia si previne aparitia recidivelor, putand fi administrat si celor care au afectiuni cardiace sau diabet.























































