Pagina cititorului
0Grigore Răban (69 de ani) citeşte „Adevărul“ de la apariţie, imediat după Revoluţie, şi de câţiva ani este abonat. „În ultimii ani a devenit un ziar foarte bun, complet, cu o mulţime de informaţii“, spune Răban.
„Ziarul s-a schimbat în bine"
Ziarul, spune el, este de neegalat când vine vorba de suplimente. „Aveţi supliment de sănătate, de şcoală, literar. Poate ar trebui şi un supliment juridic, în care oamenii să citească ce drepturi au, cui se pot adresa la nevoie", spune vâlceanul.
Bărbatul povesteşte că atunci când a apărut colecţia „100 de cărţi pe care trebuie să le ai în bibliotecă" s-a bucurat foarte mult. „Sunt volume foarte bune, la un preţ foarte mic, ceea ce e bine, mai ales pentru pensionari. Niciodată nu s-au vândut cărţi de asemenea calibru la preţuri mici", mai spune pensionarul.
Înalta calificare este prost înţeleasă
Nicăieri nu a funcţionat mai bine selecţia inversă din comunism decât în universităţile româneşti. Aşa că, după 1989, ne-am trezit cu un număr imens de submediocrităţi devenite peste noapte profesori universitari. După criteriile de promovare este suficient să publici în editura universităţii un curs - plagiat în mare măsură - şi eşti declarat mare savant. Este relativ falsă ideea subfinanţării învăţământului superior.
În perioada 1995-2008 s-au finanţat prin Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice din Învăţământul Superior proiecte cu sume importante, fără să se ceară absolut nimic care să justifice banii cheltuiţi. Criteriul cel mai simplu - practicat în toate ţările Uniunii Europene - este numărul de puncte ISI - „Institute for Scientific Information" („Institutul pentru Informarea Ştiinţifică").
Majoritatea profesorilor universitari sunt incapabili să citească un articol într-o revista cotată ISI, dar să mai şi publice acolo. Recent, Serbia a impus ca profesorii-conducători de doctorate să aibă minimum cinci puncte ISI. Cine nu îndeplineşte această condiţie va fi retrogradat. Până nu se va aplica şi în România un asemenea criteriu, vom avea universităţi de calitate submediocră.
Dinu























































