Militarul rănit în Afganistan, în stare stabilă. Trei afgani, arestaţi în legătură cu incidentul soldat cu moartea a doi militari români

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Doi dintre militari au murit sâmbătă în Afganistan FOTO Iulian Cadulescu
Doi dintre militari au murit sâmbătă în Afganistan FOTO Iulian Cadulescu

Mihnea Motoc, ministrul Apărării Naţionale, a declarat luni că trei cetăţeni afgani au fost arestaţi în legătură cu incidentului armat din Afganistan în urma căruia doi militari români au murit, iar un alt treilea a fost rănit. În legătură cu starea de sănătate a acestuia din urmă, sergentul Bogdan Dragomir, acesta este în stare stabilă, organele sale nefiind afectate.

Sergentul Dragomir se află la Centrul medical regional american din Landstuhl, Germania.

„Conform primelor constatări, acesta nu are afectat niciun organ vital şi este de aşteptat ca evoluţia stării sale de sănătate să fie favorabilă”, potrivit unui comunicat de presă emis de Ministerul Apărării Naţionale.

Bogdan Dragomir va fi supus unor investigaţii medicale complete. 

Ministrul Mihnea Motoc a declarat luni că, până în prezent, trei cetăţeni afgani au fost arestaţi în legătură cu evenimentul de sâmbătă când persoane purtând uniforma forţelor de securitate afgane au deschis focul în timpul unei misiuni de instruire a poliţiştilor afgani, într-o bază de pregătire din apropierea localităţii Kandahar.

„Se pare că există şi un al treilea afgan care ar fi fost arestat în legătură cu incidentul respectiv. Din păcate, asemenea incidente au suficiente precedente în teatrul de operaţii Afganistan. I-au lovit năprasnic şi pe aliaţi ai noştri şi pe americani. Au fost luate o serie de măsuri speciale pentru prevenirea şi combaterea lor. Sunt implementate proceduri dedicate acestui tip de risc, dar cu toate acestea, deşi recent fenomenul se diminuase şi chiar la un moment dat dispăruse, într-un teatru de operaţii precum Afganistanul, cu un asemenea grad ridicat de risc, ele nu pot fi, din păcate, excluse", a afirmat Motoc, potrivit Agerpres.

De asemenea, acesta a precizat că ancheta militară legată de acest incident e făcută de români, cu sprijin şi informaţii de la aliaţi şi de la autorităţile afgane.

„A fost un schimb de focuri într-o bază a poliţiei speciale afgane, în care ai noştri executau misiuni de pregătire cu ei. S-a deschis focul din partea a doi purtători de uniformă a forţelor de poliţie afgană, probabil poliţişti afgani. Ai noştri au ripostat imediat, i-au doborât pe agresori. Din păcate, trei dintre militarii noştri din forţele pentru operaţii speciale au fost atinşi, au fost transportaţi imediat la spitalul de campanie din baza militară Kandahar. Doi dintre ei s-au prăpădit — sublocotenent post-mortem Iulian Dumitrescu, sublocotenent post-mortem Adrian Vizireanu. Am fost extrem de afectat de această veste năprasnică cu atât mai mult cu cât îi vizitasem în urmă cu nu mai mult de şase zile în baza unde activau şi i-am vizitat la începutul anului în unitatea de unde provin, la Buzău", a adăugat ministrul.

Militari români morţi în urma unui schimb de focuri „care a durat 3-4 minute”

Doi militari români au murit sâmbătă şi un al treilea a fost rănit în Afganistan. Militarii români îi instruiau, într-o bază de pregatire din apropierea localităţii Kandahar, pe poliţiştii afgani, când s-a deschis focul asupra lor de către persoane purtând uniforma forţelor de securitate afgane. Militarii români au acţionat conform procedurilor din teatrul de operaţii: au ripostat cu foc, ucigându-i pe agresori şi au asigurat zona. 

În schimbul de focuri, care a durat 3-4 minute, trei militari români au fost răniţi. După primirea primului ajutor, răniţii au fost evacuaţi la cel mai apropiat spital. Din nefericite, doi dintre ei au decedat, respectiv plutonierul Iulian Dumitrescu şi sergentul Adrian Vizireanu. 

Cei doi sublocotenenţil post-mortem Dumitrescu Iulian şi Vizireanu Adrian vor fi repatriaţi luni seară, urmând să fie înmormântaţi la Cimitirul Eroilor din Buzău.

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite