Mai-marii judeţelor moldovene au primit un manual pentru situaţii de urgenţă
0Inundaţiile care au avut loc anul trecut au provocat mari pagube în Moldova. Numai în judeţele Botoşani, Iaşi şi Vaslui, sute de gospodării au fost distruse de furia apelor. Colaborarea
Inundaţiile care au avut loc anul trecut au provocat mari pagube în Moldova. Numai în judeţele Botoşani, Iaşi şi Vaslui, sute de gospodării au fost distruse de furia apelor. Colaborarea dintre primari şi prefecţi nu a fost însă foarte bună în astfel de situaţii, motiv pentru care specialiştii din Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Ministerul Mediului au decis elaborarea unei lucrări după care autorităţile să se poată ghida. Radu Prisăcaru, prefectul de Iaşi, Ioan Zaharia, prefectul de Vaslui, şi Cristian Roman, prefectul de Botoşani, au primit, ieri, de la Olimpia Negru, consilier la Mediu, câte un "Manual al prefectului pentru situaţii de urgenţă în caz de inundaţii". "Manualul este absolut necesar, mai ales după dezastrele de anul trecut, iar prefecţii au acum o lucrare după care se pot ghida. Anul trecut, din orgoliu, reprezentanţii anumitor instituţii nu au colaborat aşa cum trebuia. Manualul explică prefecţilor şi amenzile pe care le pot da primarilor în situaţii de urgenţă, când colaborarea a lăsat de dorit", a declarat Olimpia Negru. Radu Prisăcaru a încercat în mai multe rânduri, după inundaţii, să vadă cât de pregătiţi sunt cei care ar trebui să intervină. La o alarmare pe timp de noapte, acţiune de care nu ştiau decât colaboratorii prefectului, la barajul din localitatea Podu Iloaiei, subprefectul Florin Ungureanu a constatat că lucrătorii de acolo nu au luat în serios avertismentul, însă îl aşteptau cu cafea şi prăjituri.























































