Alertă pe Aeroportul Otopeni: toate avioanele care au zburat dinspre Italia spre România sunt verificate

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Toate avioanele care au zburat dinspre Italia şi au aterizat în România, pe Aeroportul „Henri Coandă“, au fost verificate de Serviciul Român de Informaţii (SRI), în urma unei ameninţări cu bombă asupra unei companii aeriene din Italia.

UPDATE 13.09: Controlul antitero asupra avionului Wizz Air s-a încheiat. „Nu au existat elemente care să pună în pericol viaţa pasagerilor. Controlul s-a încheiat şi totul este în regulă“, a declarat Sorin Sava, purtător de cuvânt al SRI. 


„Au venit informaţii de la partenerii noştrii italieni cu privire la o ameninţare cu bombă asupra unei companii aeriene din Italia. Toate avioanele care au venit din Italia şi au aterizat în România sunt verificate, iar cele care încă nu au plecat din Italia au fost blocate“, a declarat, pentru „Adevărul“, Sorin Sava, purtător de cuvânt al SRI.

Aeronava care este supusă controlului antitero aparţine companiei Wiz Air şi a zburat pe ruta Napoli - Bucureşti, aterizând pe aeroportul Otopeni.

„Controlul constă în conducerea aeronavei Wizz Air pe o poziţie izolată. Se vor verifica inclusiv bagajele pasagerilor. De asemenea, în urma acestei intervenţii nu este afectată activitatea aeroportului. În avionul supus controlului au călătorit 161 de pasageri“, a explicat, pentru „Adevărul“, Valentin Iordache, purtător de cuvânt al Aeroportului Henri Coandă.

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite