Abhazii nu mai pot riposta armatei ruse decât cu palme | adevarul.ro

Abhazii nu mai pot riposta armatei ruse decât cu palme

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Relaţiile Rusiei cu Abhazia, regiune separatistă georgiană a cărei independenţă Moscova a recunoscut-o în 26 august 2008, împreună cu cea a Osetiei de Sud, o altă provincie separatistă a Georgiei, s-au tensionat în ultimele zile, după ce ministrul abhaz al afacerilor externe, Serghei Şamba, a pălmuit un general rus, relatează joi agenţia georgiană de presă GHN, RIA Novosti şi AFP.

Potrivit GHN, care citează surse "demne de încredere" din Suhumi, capitala Abhaziei, incidentul s-ar fi petrecut în timpul unei reuniuni la începutul săptămânii. Directivele generalului rus, al cărui nume nu este dezvăluit, aduse în discuţie, au fost considerate inacceptabile de partea abhază, ministrul de externe părăsind intempestiv reuniunea.

"După plecarea lui Şamba, generalul rus a făcut unele afirmaţii jignitoare la adresa ministrului de externe, care nu i-au rămas necunoscute acestuia. La ieşirea din sală, el l-a aşteptat pe general şi i-a tras o palmă", relatează agenţia GHN, estimând că incidentul indică tensiunile apărute în ultima vreme între militarii ruşi dislocaţi în regiune şi autorităţile abhaze.

Divergenţele ar fi apărut, potrivit comentatorilor georgieni, pe fondul tentativelor comandamentului rus de a-şi subordona în întregime structurile militare din Abhazia, scrie Agerpres.

Ca urmare a acestui scandal, ministrul Serghei Şamba a fost convocat săptămâna aceasta la Moscova, pentru consultări confidenţiale. Comentând discuţia cu acesta, ministrul adjunct de externe rus Grigori Karasin a subliniat într-un comunicat că 'părţile şi-au exprimat dezamăgirea în legătură cu retragerea observatorilor internaţionali din zona graniţei abhazo-georgiene, însă îşi menţin disponibilitatea pentru reluarea cooperării constructive cu partenerii internaţionali'.

În acest context, subliniază comunicatul, contingentele militare şi de grăniceri ale Rusiei desfăşurate în Abhazia reprezintă un factor-cheie în asigurarea securităţii şi stabilităţii în regiune, împreună, desigur, cu instituţiile de forţă abhaze, adaugă GHN.

O misiune ONU şi-a încheiat săptămâna trecută mandatul în Abhazia, după ce Rusia şi-a folosit dreptul de veto împotriva reînnoirii acesteia. În curând urmează să plece din Georgia şi observatorii OSCE, Rusia blocând şi prelungirea misiunii acestora.Mai rămân în Georgia observatorii UE, dar aceştia au interdicţie să intre pe teritoriul Abhaziei şi al Osetiei de Sud, potrivit AFP.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite