Aproape 30.000 de absolvenţi de liceu au depus în vară actele pentru şomaj
0
Aproape 29.000 de absolvenţi de liceu (teoretic şi de specialitate) au depus, în luna iulie, cereri pentru a deveni şomeri, iar peste 1.000 de liceeni s-au înregistrat în luna iunie, potrivit datelor furnizate de Agenţia Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM).
În total, peste 34.000 de absolvenţi (de la cei cu studii gimnaziale până la absolvenţi de studii superioare) s-au înscris în cele două luni la agenţiile pentru şomaj, cu aproximativ 12.000 mai mulţi decât anul trecut, potrivit datelor oficiale.
Cei mai mulţi provin din liceele de specialitate şi din cele teoretice, aproape 30.000 în total, însă cifrele ANOFM nu menţionează dacă aceştia au absolvit studiile în 2012 şi dacă au cerut şomaj după ce au picat la bacalaureatul de anul acesta.
În iunie-iulie 2011, peste 16.000 de absolvenţi de liceu au depus actele pentru a se înregistra ca şomeri, mult mai puţini decât anul acesta.
Cei mai mulţi absolvenţi care au ales anul acesta calea şomajului provin din judeţele Olt (aproape 1.500), Vâlcea, Dâmboviţa, Bucureşti şi Prahova.
Iar cei mai puţini sunt din Ilfov (aproximativ 150), Timiş, Brăila, Satu Mare şi Tulcea.
Şomajul, acordat după 60 de zile de la absolvire
Potrivit legii, absolvenţii care vor să beneficieze de şomaj trebuie să se înregistreze la agenţiile judeţene pentru ocuparea forţei de muncă in termen de maximum 60 de zile de la absolvire.
Indemnizaţia de somaj este de în valoare de 250 de lei lunar şi se acordă după cele 60 de zile de la absolvire, timp de şase luni.
Absolvenţii care primesc indemnizaţia şi se angajează în perioada de acordare a indemnizaţiei, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază de o sumă egală cu ajutorul de şomaj la care ar fi avut dreptul până la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat.
Liceenii care au picat examenul de bacalaureat din această vară mai au oricum o şansă în toamnă. Examenele încep pe 20 august, iar rezultatele finale se vor afişa pe 5 septembrie.