Una dintre cele mai mari companii petroliere este suspectată că amăgea şoferii
0
La benzinării şoferii erau amăgiţi
Ofiţerii Inspectoratului Naţional de Investigaţii efectuează în prezent acest moment percheziţii la mai multe benzinării din Capitală, anunţă jurnal.md.
Şeful Inspectoratului General de Poliţie, Ion Bodrug a declarat pentru Jurnal TV că investigaţiile sunt efectuate în cadrul unui dosar penal deschis pentru înşelăciune.
Se presupune că angajaţii benzinăriei minţeau clienţii la alimentare şi turnau mai puţină benzină decât îi vindeau clientului.
Potrivit unor surse, descinderile au loc doar la benzinăriile uneia dintre cele mai mari companii de pe piaţa moldovenească.
Datele Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Energetică, arată că trei companii petroliere domină piaţa Republicii Moldova: Lukoil Moldova, Petrom Moldova şi Tirex-Petrol.