Moţiunea simplă pe numele ministrului Finanţelor a fost respinsă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Ministrul Finanţelor rămâne în funcţie. FOTO Adevărul
Ministrul Finanţelor rămâne în funcţie. FOTO Adevărul

Ministrul Finanţelor, Octavian Armaşu, rămâne în funcţie. Moţiunea simplă pe numele acestuia, depusă de socialişti, nu a avut susţinerea necesară. Pentru demiterea ministrului au votat 28 de deputaţi, fiind nevoie de votul majorităţii parlamentarilor prezenţi pentru a fi demis.

Socialiştii au motivat înaintarea moţiunii prin faptul că economia Moldovei se sufocă de datorii, iar datoria internă şi externă a crescut considerabil. Autorii mai acuzau că situaţia în domeniul finanţelor publice este catastrofală, veniturile la bugetul de stat pentru primul trimestru al anului 2016 au scăzut.

Ministrul Octavian Armaşu a declarat în plen că sarcina sa primordială este de a depăşi criza economică, aceasta fiind încă foarte complicat de realizat. Oficialul a adăugat că trebuie asigurată stabilitatea macroeconomică ca deja în politica bugetar-fiscală din 2017 să se introducă prevederi de stimulare a creşterii economice şi de susţinere a mediului de afaceri.

Moţiunea în privinţa ministrului Finanţelor este a treia iniţiată de socialişti în ultima lună, care însă nu se bucură de susţinerea majorităţii parlamentare. Anterior deputaţii nu au susţinut o moţiune împotriva ministrului educaţiei, Corina Fusu, şi una împotriva ministrului apărării, Anatolie Şalaru. Pentru săptămâna viitoare urmează a fi examinată în plen moţiunea faţă de ministrul transporturilor, Iurie Chirinciuc.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite