DIVIZIA NAȚIONALĂ „Sfinții" au fost umiliți la Tiraspol. Echipa românului Gabi Stan urcă pe trei.

0
FC-SHERIFF.COM Jucătorii Sheriffului (în galben-negru) au dat o lecție de fotbal oaspeților din Suruceni

Echipa tiraspoleană de fotbal Sheriff își lansează tot mai hotărât oferta de readucere a titlului pe malul stâng al Nistrului. În etapa a 15-a, viespile au umilit în propriul fief pe Sfântul Gheorghe (5-0).

Tocmai cinci goluri, toate fiind marcate de diferiți jucători au fost consemnate în raportul final al meciului Sheriff - Sfântul Gheorghe Suruceni din cadrul eșalonului superior al Diviziei Naționale.

Nistrenii au mizat pe arma atacului încă din startul meciului, dar aproape jumătate de oră balonul se încăpățâna să nu intre în plasa porții oaspeților. Abia în minutul 29, Aleksandr Pesic a reușit să deschidă tabela iar până la pauză, tiraspolenii au mai înscris de două ori. În minutul 32, decanul de vârstă al Sheriffilor, Vaja Tarhnișvili (40 de ani) a dublat scorul din penalty, iar în scurt timp, rusul Nali Zamaliev a consemnat scorul primei părți a jocului de 3-0.

În mitanul secund, gazdele au înscris încă de două ori, prin debutanții actualului sezon: ivorianul Marcel Metoua și argentinianul Rafael Alfredo Sosa. Acest rezultat menține sheriffii pe prima treaptă a clasamentului.

La doar un punct diferență, pe poziția secundă se clasează campioana în exercițiu, Dacia Chișinău, care sâmbătă seara a învins pe concitadina Zimbru în derby-ul Capitalei. Rusul Vasili Pavlov a deschis scorul după doar un sfert de oră, iar la începutul reprizei a doua, Matvei Bobal a stabilit scorul final de 2-0. Suporterii galben-verzilor au fost profund dezamăgiți de prestația favoriților. Galeria a părăsit tribunele stadionului din strada Butucului la mijlocul primei reprize, suspectând jucătorii Zimbrului că au viciat rezultatul.

Formația antrenată de românul Gabi Stan, Milsami-Ursidos Orhei a reușit o victorie la limită în disputa cu incomoda grupare FC Tiraspol, pe teren propriu. Singurul gol al meciului a fost marcat doar în minutul 87, autor fiind Ionel Mirciu. Victoria de sâmbătă îi menține îi urcă pe orheieni pe locul trei al clasamentului.

REZULTATELE ȘI MARCATORII MECIURILOR DIN ETAPA A XV-A
Nistru Otaci - FC Costuleni 0-0, Academia UTM Chișinău - CSCA-Rapid Ghidighici 1-1 (Mihai Plătică, 66 / Ion Jardan, 56), Milsami-Ursidos Orhei - FC Tiraspol 1-0 (Ionel Mirciu, 87), Dacia Chișinău - Zimbru Chișinău 2-0 (Vasili Pavlov, 17, Matvei Bobal, 55), Olimpia Bălți - Iskra-Stal Râbnița 2-1(Jean Blaise Bouli, 30, Gheorghe Ovseanicov, 68 / Constantin Iavorschi, 90), Sheriff Tiraspol - Sfântul Gheorghe Suruceni 5-0 (Aleksandr Pesic, 29, Vaja Tarhnișvili, 32, din penalty, Nail Zamaliev, 35, Marcel Metoua, 53, Rafael Alfred Sosa, 84).