Director ANRE: Preţul gazului va provoca majorări de tarife în lanţ
0
Directorul Agenţiei pentru Reglementare în Energetică din Moldova, Octavian Calmîc, anticipează că majorarea tarifului la gazele naturale va atrage după sine majorarea altor tarife. Şeful ANRE spune că în decembrie ar putea fi revizuit în creştere tariful la energia termică, notează IPN.
Calmîc spune că în acest an nu există premise pentru majorarea tarifului la energie electrică, întrucât contractul actual de procurare a energiei electrice este în vigoare până la sfârşitul lunii martie 2022.
Directorul ANRE spune că impactul noului tarif la gazele naturale asupra cetăţenilor va fi unul foarte puternic, iar instituţia anticipează o neplată în masă a facturilor. Octavian Calmîc spune că experienţa majorărilor trecute demonstrează că odată cu creşterea tarifelor creşte şi suma datoriilor acumulate de către cetăţeni.
„Pe măsură ce cresc tarifele, suma facturilor neachitate creşte într-o relaţie direct proporţională. La tarifele actuale anticipăm că va creşte datoria din partea consumatorilor. Vom veni cu decizia ca pe perioada rece a anului, toţi consumatorii care nu-mi achită pe deplin facturile să nu fie debranşaţi. Pentru că acum regulamentul prevede că neachitarea duce la debranşarea de la sistemul de gaze naturale. Noi vom obliga operatorii ca pe perioada rece a anului să nu facă acest lucru”, a spus Octavian Calmîc în cadrul emisiunii „Punctul pe Azi” de la TVR Moldova.
Şeful ANRE spune că prognozele nu sunt foarte optimiste, în condiţiile în care preţul de achiziţie a gazului atrage după sine majorări în lanţ. Următorul tarif majorat va fi cel la energia termică.
„În luna decembrie vom fi ocupaţi cu tarifele la energia termică, ulterior cu cele la energia electrică. Intrăm într-o perioadă activă şi vor fi multe decizii sensibile, posibil nepopulare. Este cert că vor fi majorări, având în vedere majorările care sunt la gazele naturale, pentru că este o legătură directă între preţul la gaz şi energia termică. Asta va provoca un lanţ de majorări, inclusiv la tarifele pentru apă şi canalizare. La capitolul energie electrică, nu se prevăd schimbări până în luna martie anul viitor, pentru că există nişte angajamente contractuale şi credem că vor fi respectate”, a mai spus directorul ANRE.
ANRE a stabilit ieri un tarif provizoriu pentru luna noiembrie de 10,26 lei pentru un metru cub de gaze naturale. La această sumă se adaugă 8% TVA la gazele naturale, ceea ce înseamnă că cetăţenii vor achita în facturi un tarif de 11,08 lei.
Guvernul a anunţat pentru astăzi, 10 noiembrie, o conferinţă de presă, în cadrul căreia va fi făcut public sistemul de acordare a compensaţiilor, în legătură cu majorarea tarifului la gazele naturale.