Dosarul Kosovo riscă să divizeze Europa
0Ingo Friedrich, vicepreşedintele Uniunii Creştin-Sociale, avertizează asupra divergenţelor dintre statele membre UE în privinţa statutului provinciei. Soluţionarea problemei kosovare
Ingo Friedrich, vicepreşedintele Uniunii Creştin-Sociale, avertizează asupra divergenţelor dintre statele membre UE în privinţa statutului provinciei.
Soluţionarea problemei kosovare depinde de modul în care Belgradul se implică pentru găsirea unei soluţii în acest dosar care riscă să "descompună Europa", a declarat Ingo Friedrich, chestor în cadrul Parlamentului European şi vicepreşedintele Uniunii Creştin-Sociale. "Trebuie să avem grijă să nu se descompună Europa", a spus germanul în cadrul unei conferinţe de presă susţinute, joi, la Sibiu.
"Încercăm să păstrăm o sensibilitate necesară faţă de Rusia şi Serbia. Aşteptăm de la toţi cei implicaţi ca situaţia din Kosovo să fie rezolvată fără mari probleme", a declarat chestorul PE. Oficialul german a subliniat nevoia unui compromis. "Situaţia a cauzat o serie de probleme în Serbia şi Rusia, iar Rusia a afirmat că susţine poziţia Serbiei.
Depinde foarte mult de politica din Serbia, cum se implică ea pentru găsirea unei soluţii. E nevoie de un compromis pentru statutul Kosovo: trebuie găsită o soluţie între independenţa totală, care nu este posibilă, şi un statut autonom, în cadrul unei uniuni sârbe", a mai declarat Ingo Friedrich. Acesta a opinat că, "dacă există voinţă, trebuie să existe şi posibilitate".
Pe de altă parte, Friedrich a făcut referire şi la Tratatul Constituţional, subliniind "treaba foarte bună" făcută de Angela Merkel în acest sens. "Sperăm că, în anul 2008, toate statele vor ratifica tratatul", a declarat chestorul.
Riscul ca tratatul să nu fie ratificat de toate statele membre este instalarea unei "Europe cu mai multe viteze", a atras atenţia oficialul Parlamentului European. Dacă Marea Britanie se va opune, a exemplificat, atunci "Marea Britanie va merge cu viteza a doua". Ingo Friedrich este unul dintre cei şase chestori ai Parlamentului European.
Chestorii se ocupă de afacerile administrative direct legate de deputaţii europeni şi participă la şedinţele Biroului în calitate de observatori.























































