Dezbatere Adevărul Live, ora 14.00: Consecinţele economice ale terorismului
0Încep să se simtă consecinţele econonomice, directe şi indirecte, regionale şi globale ale terorismului. Apar primele semne ale unei situaţii neliniştitoare care se poate amplifica şi influenţa sectoare întregi ale economiei, acum, în primul rând, în Europa care de-abia începuse un foarte lent proces de stabilizare după enorma criză economică şi financiară care a zguduit profund sistemele naţionale din ţările UE.
INTRĂ ÎN DISCUŢIE şi urmăreşte emisiunea în modulul Adevărul LIVE
Desigur, la ordinea zilei sunt măsurile directe de securitate, razii, descinderi, percheziţii în mai multe ţări europene, dar rezultatele acestora au arătat existenţa unor celule care pregăteau operaţiuni de mare anvergură şi este foarte posibil ca unele celule teroriste să fie active şi gata de noi atacuri.
În acest sens, întrebarea este dacă ţările noastre sunt pregătite pentru a face faţă consecinţelor economice ale unor asemenea acţiuni, dacă există deja o estimare corectă a riscurilor pe plan regional şi mondial. Întrebare justificată dacă avem în vedere tipologia foarte largă a tipurilor de atacuri teroriste, evoluţia lor de la modele clasice spre acestea de acum care au în plan şi atacarea de infrastructuri critice, appărând la orizont şi spectrul folosirii unei bombe nucleare artizanale sau a unor agenţi bacteriologici şi chimici.
În emisiunea de azi de la ora 14.00, pe Adevărul Live, vă propunem să urmăriţi un dialog pe această temă între jurnalistul Cristian Unteanu şi invitaţii săi: Vasile Iuga, partener Price Waterhouse Coopers şi Iulian Fota, analist politic, fost consilier przidenţial pe probleme de apărare şi securitate.























































