Statuia unei sirene voluptoase provoacă discuții aprinse într-o localitate italiană. „Un tribut adus femeilor cu forme”

0
Publicat:

Statuia unei sirene, realizată de elevii unui liceu de artă, este subiect de controverse. Statuia urmează să fie dezvelită oficial, dar unii localnici spun că este „prea provocatoare”.

Sursa foto: FB/Tiziana Schiavarelli
Sursa foto: FB/Tiziana Schiavarelli

Statuia unei sirene voluptoase a fost așezată într-o piață dintr-un sat pescăresc din Monopoli, sudul Italiei, și a provocat o agitație pentru că este considerată "prea provocatoare", relatează The Guardian.

Statuia a fost realizată de elevii școlii de artă Luigi Rosso din Monopoli și va fi inaugurată oficial într-o piață numită după Rita Levi-Montalcini (neurolog, laureată a premiului Nobel). Doar că, fotografiile făcute în timpul instalării statuii au trezit vii reacții din cauza sânilor sirenei, dar și a posteriorului. 

„Arată ca o sirenă cu doi sâni de silicon și, mai ales, un fund uriaș nemaiîntâlnit până acum la o sirenă. Cel puțin din ce știu”, a scris pe Facebook actrița Tiziana Schiavarelli.

Adolfo Marciano, directorul școlii de artă, a spus că statuia este un „tribut adus marii majorități a femeilor care au forme”. El a explicat că elevii au fost însărcinați de primarul din Monopoli să realizeze mai multe statui pentru oraș, inclusiv una pe tema mării.

Sursa foto: FB/Tiziana Schiavarelli
Sursa foto: FB/Tiziana Schiavarelli

Elevii au prezentat un model al statuii Consiliului Local care a aprobat lucrarea și a decis unde va fi amplasată. 

Marciano spune că vede lucrarea „ca pe o reprezentare a realității, în acest caz a corpului feminin”.

Beppe, un localnic, a declarat că sculptura, care a fost păstrată acoperită până la inaugurare, a provocat multe discuții în ultimele zile, unii oameni criticând-o ca fiind „prea provocatoare”.

„Este o rușine, deoarece elevii de la artă merită să fie lăudați în loc să fie criticați”, a spus el.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite