Românul împuşcat la furat devine caz politic | adevarul.ro

Românul împuşcat la furat devine caz politic

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Ignazio La Rusa, ministrul Apărării din Italia a declarat într-un interviu acordat cotidianului "Corriere della Sera" că acuzaţia adusă italianului care a împuşcat un român prins la furat

Ignazio La Rusa, ministrul Apărării din Italia a declarat într-un interviu acordat cotidianului "Corriere della Sera" că acuzaţia adusă italianului care a împuşcat un român prins la furat este prea gravă. "Eu aş fi ales acuzaţia de 'abuz în legitima apărare' în loc de acuzaţia de omor", a afirmat La Rusa.

Declaraţia ministrului vine pe fondul susţinerii de care se bucură acum comerciantul italian în oraşul de reşedinţă, Aprilia, din partea altror patroni care se declară terorizaţi de numeroasele spargeri din zonă. Federaţia Italiană a Tutungiilor a anunţat că va plăti pentru avocatul comerciantului.

Italianul, Davide Marini (44 ani), a tras din balcon, luni noaptea, cu o armă de vânătoare în grupul de români care se îndepărta din tutungeria lui, după ce o jefuiseră. Un foc de armă l-a lovit mortal pe Daniel Mărgineanu (21 ani), fără ocupaţie şi fără domiciliu fix. Românii au furat din tutngerie cu aproximativ o sută de cartuşe de ţigări.

Opinia publică din italia este net de partea italianului. Un sondaj de opinie realizat de canalalul de ştiri Sky TG 24 printre telespectatori, dădea la ora 16.30 (ora Italiei) un procent de 91% dintre respondenţi ca fiind de acord cu gestul lui comerciantului.

Cititi si:

Român împuşcat după ce a jefuit o tutungerie în Italia , de Cornel Toma

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite