Odesa, din nou sub teroare. Bucăți din rachete rusești au avariat o grădiniță și mai multe case
0Odesa se află din nou sub teroarea bombardamentelor. Rusia a lansat un nou atac cu rachete asupra acestei regiuni marți, 14 martie. Anunțul a fost făcut de Comandamentul Operaţional din sudul Ucrainei, relatează The Guardian.

”Inamicul a efectuat un atac aerian în regiunea Odesa folosind avioane tactice. Avionul Su-24 a tras patru rachete antiradar spre coastă, probabil X-31P”, a declarat Comandamentul Operaţional Sud, citat de ziare.com
Din fericire, nu s-au înregistrat victime. Comandamentul a precizat că rachetele ruseşti au fost doborâte deasupra mării, dar resturile şi unda de explozie au avariat o grădiniţă de pe coastă şi mai multe case particulare. Aceste declarații nu au putut fi verificate în mod independent, dar pe reţelele sociale au fost distribuite mai multe imagini.
Atacuri cu rachete și drone în întreg teritoriul ucrainean
Pe 9 martie 2023, Rusia s-a dedat unui nou atac masiv cu rachete în Ucraina, vizând în special orașul Harkov, dar și Odesa (sud-vest), Liov (vest) și Kiev (centru). Centrala atomo-electrică din Zaporojie a fost deconectată de la rețeaua electrică ucraineană din cauza rachetelor lansate de ruși. Cel puțin cinci persoane au fost ucise, iar altele șapte rănite.
Rusia a lansat 81 de rachete de diferite tipuri asupra Ucrainei, a precizat pe contul său de Telegram comandantul şef al forţelor armate ucrainene, generalul Valeri Zalujnîi.
Atacul, primul de asemenea amploare din ultimele trei săptămâni, în care Rusia a folosit zeci de rachete de croazieră lansate din Marea Neagră, a vizat în special infrastructura energetică a Ucrainei, notează Agerpres.
Purtătorul de cuvânt al forţelor aeriene ucrainene, Iuri Ihnat, a subliniat într-o intervenție la pentru postul de televiziune Kanal 24 că este pentru prima oară când Rusia a utilizat atât de multe rachete hipersonice Kinjal (şase) într-un atac asupra Ucrainei.
Pe de altă parte, forţele armate ucrainene susţin că au respins în 24 de ore peste 110 atacuri ruseşti în întreaga ţară şi că au atacat 13 grupuri militare inamice.