Video Incident șocant: Peste 50 de adolescenți înarmați cu macete și cuțite au atacat elevii într-o școală din Anglia

0
Publicat:

Un incident șocant a avut loc sâmbătă seara în Essex, Marea Britanie, unde peste 50 de tineri înarmați cu macete și cuțite au invadat o petrecere de ziua de naștere organizată în sala de festivități a Școlii Primare Elm Park din Havering, provocând haos și rănind mai multe persoane.

Elevi atacați cu macete și cuțite în școală FOTO Captură video
Elevi atacați cu macete și cuțite în școală FOTO Captură video

Potrivit poliției, atacul a început în jurul orei 21:00 și a durat aproximativ două ore, până la intervenția în forță a autorităților. Trei adolescenți au fost arestați sub suspiciunea de agresiune asupra lucrătorilor din serviciile de urgență. Totodată, doi tineri, în vârstă de 16 și 19 ani, au fost transportați de urgență la spital cu răni provocate prin înjunghiere, însă viața nu le este pusă în pericol.

Imagini filmate la fața locului arată zeci de copii fugind panicați din sală, în timp ce în fundal se pot observa indivizi fluturând arme deasupra capului. Martorii oculari vorbesc despre o scenă desprinsă dintr-un film de groază.

A fost haos total. Am văzut între 40 și 50 de tineri fugind pe stradă. Unii aveau cuțite și am văzut cum aruncau arme în curțile oamenilor. Poliția nu a putut decât să-i disperseze, erau prea mulți”, a declarat un localnic pentru Havering Daily, citat de Daily Mail.

O altă mărturie cutremurătoare vine din partea unei mame, a cărei fiică de 15 ani a fost atacată ulterior pe un tren, în timp ce fugea de la petrecere. Aceasta a ajuns și ea la spital.

Fiica mea a fost atacată de același grup de tineri. Mi-a spus că ușa de incendiu nu funcționa, iar pe tren au continuat luptele. Erau peste o sută de tineri, unii inhalau baloane cu gaz. Este în spital și încă e în stare de șoc”, a povestit mama fetei.

Poliția Metropolitană a confirmat că ofițerii au fost atacați de grupul de adolescenți, însă au fost tratați la fața locului și nu au necesitat spitalizare. Cei trei tineri arestați au fost eliberați pe cauțiune și urmează să fie audiați din nou.

„Incidentul este în continuare investigat. Îi rugăm pe toți cei care dețin informații, fotografii sau înregistrări video relevante să le transmită la numărul 101, pe platforma X @MetCC, cu referința 6940/22March, sau să le încarce pe pagina dedicată apelului nostru public”, a transmis Poliția Metropolitană într-un comunicat.

Autoritățile fac apel la calm, însă comunitatea locală este profund șocată, într-o zonă considerată de obicei liniștită. Poliția promite măsuri ferme pentru a preveni astfel de incidente și pentru a-i aduce în fața justiției pe toți cei responsabili.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite