Adolescenți uciși cu bestialitate în Anglia: „Au ieșit la o pizza și acum băieții noștri au dispărut pentru totdeauna”

0
Publicat:

Mason Rist, 15 ani, și Max Dixon, 16 ani, au murit după ce au fost urmăriți de patru adolescenți în Bristol în acest an.

Mason Rist și Max Dixon au fost uciși FOTO: Poliția din Avon și Somerset
Mason Rist și Max Dixon au fost uciși FOTO: Poliția din Avon și Somerset

Familiile a doi adolescenți uciși cu brutalitate într-un atac, în timp ce ieșeau la o pizza, sunt și astăzi distruse, la aproape zece luni de la tragedie.

Mason Rist, în vârstă de 15 ani, și Max Dixon, în vârstă de 16 ani, au murit înjunghiați după ce au fost urmăriți, fiind confundați, de patru adolescenți pe 27 ianuarie, în Bristol, potrivit independent.co.uk.

Cei doi plecaseră de la casa lui Mason pentru a cumpăra pizza, când au fost identificați greșit și atacați de Riley Tolliver, în vârstă de 18 ani, și de trei băieți în vârstă de 15, 16 și 17 ani, care erau înarmați cu o bâtă de baseball și cu macete.

Grupul a fost condus la locul crimei într-un Audi de Antony Snook, în vârstă de 45 de ani, ca parte a unei misiuni de răzbunare, după ce mai devreme în acea seară au fost aruncate cărămizi asupra unei case dintr-o zonă apropiată.

Mason și Max erau prieteni apropiați, au mers  împreună la grădiniță, la școala generală și la școala secundară și erau populari în comunitate.

Într-o declarație, familia lui Max a spus: „Max era un personaj mare, cu o privire fericită și veselă asupra vieții. Era amuzant, bun și grijuliu. Era o parte importantă a familiei și era foarte popular printre prietenii săi. Era plin de viață și avea o latură obraznică, dar era întotdeauna respectuos. Max și Mason se cunosc de la grădiniță și au fost mereu în aceleași clase. Am glumit adesea că a fost o prietenie amuzantă, deoarece amândoi erau atât de diferiți, dar au ricoșat unul în celălalt și au scos ce era mai bun unul din celălalt. Ne va lipsi totul despre el. Suntem distruși fără el, dar el ar fi vrut ca noi să continuăm și nu ar fi vrut ca nimeni să fie deprimat.”

Familia lui Mason a adăugat: „Familia noastră este ca un puzzle și, odată cu pierderea lui Mason, este ca și cum o parte a puzzle-ului nostru a dispărut pentru totdeauna și nu va fi niciodată completă. Mason era un băiat liniștit care nu ar fi rănit niciodată o muscă. Era atât de drăguț și inocent. Este imposibil să exprimăm în cuvinte ceea ce simțim. Tot acest proces a fost incredibil de greu și auzind ce am auzit, ce i s-a întâmplat, este oribil să ne gândim la ultimele momente ale lui Mason. Acești indivizi periculoși ne-au luat fiul, fratele, nepotul, unchiul și nepotul, iar noi trebuie acum să navigăm prin restul vieții noastre fără piesa de puzzle lipsă”.

O cameră video de pe casa lui Mason a filmat cum atacul a durat doar 33 de secunde, incluzând oprirea Audi-ului lui Snook, ieșirea celor patru adolescenți, atacarea celor doi prieteni, întoarcerea la mașină și plecarea acesteia.

Tolliver, care avea o bâtă de baseball, și cei trei adolescenți înarmați cu macete au sărit din mașină și i-au urmărit pe cei doi băieți.

Max și Mason au fost văzuți mergând pe părți diferite ale străzii, fiecare fiind urmărit de două persoane din mașină.

Tolliver și băiatul de 15 ani l-au atacat pe Mason, în timp ce băiatul de 16 ani și băiatul de 17 ani l-au urmărit pe Max.

Băiatul în vârstă de 17 ani l-a lovit și pe Mason, care zăcea rănit pe jos, în timp ce se întorcea la Audi după ce îl atacase pe Max.

Mason și Max au suferit răni fatale prin înjunghiere și ambii au murit la spital în primele ore ale zilei de 28 ianuarie 2024.

Snook i-a condus pe adolescenți de la locul faptei și i-a lăsat în Knowle West, iar în grădina din spate a fost aprins un foc în care au fost aruncate obiecte legate de atac.

Între timp, băiatul în vârstă de 16 ani a mâncat la McDonald's și băuturi la doar șase ore după atacul brutal.

În urma incidentului, comunitățile din Bristol s-au reunit pentru a deplânge pierderea a doi băieți, care au fost complet nevinovați în evenimentele care au avut loc pe 27 ianuarie.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite