Guvernul italian a aprobat bugetul pe 2014

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Italia s-a confruntat cu un termen limită pentru a prezenta bugetul Comisiei Europene FOTO Reuters
Italia s-a confruntat cu un termen limită pentru a prezenta bugetul Comisiei Europene FOTO Reuters

Guvernul italian a aprobat un buget pe 2014 cu reduceri de cheltuieli şi taxe vizând revenirea economiei Italiei la creştere şi aducerea ei sub plafonul de deficit bugetar al UE.

Primul ministru Enrico Letta a declarat reporterilor marţi că bugetul include „o reducere semnificativă a taxelor pentru familii, lucrători şi întreprinderi”. El a precizat că deficitul bugetar al Italiei ar ajunge la 2,5% din PIB în 2014, sub plafonul UE de 3%, cu reducerea datoriei publice ridicate în fiecare din următorii trei ani, informează Associated Press.
                     

Bugetul include 14,6 miliarde de euro /19,7 miliarde dolari/ reduceri de impozite între 2014-2016, inclusiv 5 miliarde de euro pentru lucrători şi 5,6 miliarde de euro pentru întreprinderi.

Italia s-a confruntat cu un termen limită marţi pentru a prezenta bugetul Comisiei Europene.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite