Ghidul gammerului pentru 2007

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

şi ai o mulţime de misiuni de îndeplinit şi, deşi linia jocului este trasată, iar obiectivele principale îndrumă linia jocului, le poţi îndeplini în mai multe feluri. Ai control total

şi ai o mulţime de misiuni de îndeplinit şi, deşi linia jocului este trasată, iar obiectivele principale îndrumă linia jocului, le poţi îndeplini în mai multe feluri. Ai control total asupra paraşutei, aşa că poţi ateriza şi la 10 km de obiectiv, dar va trebui să înfrunţi toate pericolele de pe drum. Realismul este din nou un punct forte al acestui joc, Electronic Arts şi Jeep semnând un contract care le va permite jucătorilor să conducă, în Medal of Honor Airborne, Jeepuri reproduse după modelul fabricat în al Doilea Război Mondial. Mai precis, modelul Willys-Overland Jeep va apărea în unele dintre misiunile din joc. Pe lângă acurateţea istorică, cercetarea şi autenticitatea specifice seriei, MoH Airborne oferă pentru prima dată ocazia de a conduce vehicule în joc, inclusiv aceste Jeepuri Willys.
Medal of Honor Airborne este primul joc din această serie conceput pentru platformele de generaţie următoare şi se află în producţie în studiourile EA din Los Angeles pentru PC, PlayStation 3, PlayStation 2 şi Xbox 360 şi va apărea undeva la milocul lui 2007.

Clive Barker's Jericho
După Undying, un FPS horror aclamat de critici, jucat cu pulsul la maxim, căştile pe urechi şi lumina stinsă pentru a face infarcturile mai palpitante, Clive Barker vrea să se întoarcă cu un horror mai horror decât horror-ul. Clive Barker's Jericho este focalizat pe reapariţia misterioasă, într-un deşert îndepărtat, a unui oraş- fantomă, când, o formă a Răului, ale cărei origini se pierd în negura timpului, reapare acolo, iar o echipă de forţe speciale, antrenată atât pentru lupte convenţionale, cât şi în artele supranaturale, este trimisă la faţa locului. Misiunea lor este să găsească şi să distrugă Răul, care colcăie în inima oraşului, înainte ca omenirea să fie distrusă.
"Jucătorii se vor confrunta întotdeauna cu noi obstacole, vor explora noi medii şi, da, vor lupta cu orori şi abominaţii mereu noi, pas cu pas, în această călătorie sinistră. Totuşi, spre deosebire de un joc convenţional, în care personajele încearcă să scape cu viaţă la sfârşitul unei excursii prin Iad, protagoniştii noştri vor avea o misiune mult mai dificilă. Cu cât se vor apropia mai mult de sfârşitul călătoriei în inima întunericului, cu atât vor fi mai aproape de sursa acestui întuneric: Răul încarnat, să-i zicem...", spune Clive Barker, cu care Codemasters a semnat un acord pentru realizarea acestui joc pentru a transforma noul concept într-o experienţă de gaming horror-paranormal şi mai originală decât predecesorul său, Undying. Clive Barker's Jericho se află în acest moment în producţie pentru PC şi console de generaţie următoare în studioul Mercury Steam din Madrid, iar lansarea jocului este programată pentru sfârşitul anului 2007.

Enemy Territory: Quake Wars
Enemy Territory: Quake Wars este un shooter în stil Battlefield, axându-se pe lucrul în echipă şi acţiune în viteză şi rapidă. Făcut în universul Quake, lupta se duce între umanoizi şi Strogg, o luptă pe mai multe hărţi noi, caracterizate de o tehnologie nouă, unde fiecare nivel are o textură singulară, astfel rezultând un număr foarte mare de detalii. Pe site-ul Quake Wars, Activision a prezentat aproape 40 de clase, vehicule şi alte utilaje în detaliu, cu o vedere de 360° pentru fiecare unitate (model din joc). Lista unităţilor dezvăluite până în prezent conţine: GDF army, cu clasele: Soldier, Covert Ops, Medic, Field Ops, Engineer; vehiculele: Trojan (APC), Titan (tanc), Platypus (vas), Husky (quad), Bumblebee (transport aerian), Badger (vehicul pentru spionaj), Ananasi (atac aerian), MPC (buncăr de comandă, post de radar şi lansator de rachete); şi unităţi Deployables: Anti-Missile, Anti-Personnel, Anti-Vehicle, Artillery, Radar, Rocket Artillery, Hammer Missile. A doua clasă este Strogg army şi conţine clasele: Aggressor, Technician, Oppressor, Infiltrator, Constructor; vehiculele: Desecrator (tanc), Goliath (mech), Hog (vehicul pentru spionaj), Hornet (atac aerian), Icarus (rucsac purtabil antigravitaţie) şi ca unităţi Deployables: SSG (Strogg Strategic Strike gun), Shield Generator, Rail Howitzer, Psi-Radar, Plasma Mortar, Anti-Personnel, Anti-Vehicle.
Misiunile sunt încă strict secrete, deci va trebui să mai aşteptăm puţin până să aflăm mai multe despre ele. În cel mai rău caz până în prima parte a anului 2007, când Quake Wars e aşteptat să-şi facă apariţia.

Command & Conquer 3: Tiberium Wars
Electronic Arts a anunţat că studiourile EA Los Angeles lucrează la Command & Conquer 3: Tiberium Wars, nume ce va marca revenirea seriei Command & Conquer în universul Tiberium. "Aşteptăm de ceva vreme să anunţăm acest joc şi suntem încântaţi să reluam tradiţia seriei Command & Conquer", a declarat Louis Castle, vicepreşedintele Creative Development - EA Los Angeles (EALA) şi cofondator al Westwood Studios (creatorii seriei C&C). "Universul Tiberium este favoritul meu şi noua direcţie pe care i-o vom imprima acestei saga va conduce la crearea unui joc demn de numele pe care îl poartă, numele uneia dintre cele mai faimoase serii RTS din istorie."Acţiunea va avea loc în anul 2047 şi se va concentra asupra luptei dintre cele două superputeri deja cunoscute fanilor seriei, Global Defense Initiative (GDI) şi The Brotherhood of NOD, producătorii declarând însă că va exista şi o a treia facţiune. Cum am fost obişnuiţi, soarta planetei depinde de modul în care jucătorul va duce la bun sfârşit campania single player care, spune EA, îl va recompensa pentru stilul său de joc. Vor putea fi construite baze mobile, vor fi dezlănţuite Ion Storms pe câmpul de luptă, iar unităţile vor putea fi combinate pentru a crea armate personalizate. Pe partea on-line, va exista suport pentru clanuri şi voice over IP. În modul multiplayer vom avea: Skirmish, Deathmatch, Team Deathmatch, World Domination, iar EA promite să organizeze "player summits" pe parcursul dezvoltării jocului, pentru a primi feedback şi idei de la jucători. Nu se ştie exact când va apărea pe piaţă Command & Conquer 3: Tiberium Wars, dar va fi în 2007.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite