Artistul care a făcut o avere făcând graffiti pe pereţii sediului Facebook

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un artist american s-a trezit multimilionar peste noapte după ce, în urmă cu câţiva ani, a acceptat să picteze sediul Facebook în schimbul unor acţiuni.

David Choe a fost contactat, în 2007, pentru a picta pereţii unei companii aflate la început de drum, pe nume Facebook.

Choe şi făcut treaba şi a avut de ales între a primi 60.000 de dolari pentru lucrarea sa, sau de a fi plătit în acţiuni. Artistul a ales a doua opţiune şi decizia lui l-a transformat în multimilionar.

David Choe a câştigat 200 de milioane de dolari după ce Facebook s-a listat la bursă, în 2012.

Choe era cunoscut şi înainte de a-şi lăsa amprenta pe sediul Facebook. El a colaborat cu numeroase nume importante din industriile muzicală şi cinematografică, realizând coperta pentru albumul Collision Course, semnat de Jay Z şi Linkin Park, dar şi decorul filmelor Juno şi The Glass House.

Artistul graffitti a realizat chiar şi un portret al lui Barack Obama, când acesta era senator, iar lucrarea lui este acum în Casa Albă. 

image
Tehnologie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite