Primarul Hunedoarei da in judecata Siderurgica, pentru neplata unor datorii
0Primarul municipiului Hunedoara, Remus Maris, a inceput demersurile pentru actionarea in instanta a combinatului Siderurgica, pe motiv ca societatea a fost scutita, prin OG 169/2003, de plata
Primarul municipiului Hunedoara, Remus Maris, a inceput demersurile pentru actionarea in instanta a combinatului Siderurgica, pe motiv ca societatea a fost scutita, prin OG 169/2003, de plata datoriilor de peste 150 de miliarde de lei catre bugetul local al municipalitatii. La stabilirea bugetului local, primaria a luat in calcul banii datorati de Siderurgica si a angajat cheltuieli care acum nu mai pot fi acoperite. Primarul de Hunedoara a mai declarat ca Guvernul nu are dreptul sa scuteasca o firma de datoriile catre bugetul local, iar el, ca primar, nu este subordonat Guvernului. "Daca instanta va hotari ca societatea este insolvabila, voi da in judecata Guvernul Romaniei pentru ca a scutit combinatul siderurgic de plata datoriilor", a adaugat primarul Remus Maris.























































